Naga MarketsKurs dolara mocny przed Fed. Złoto i waluty Forex tracą do USDKurs dolara wzrósł w poniedziałek w czasie sesji azjatyckiej do najwyższego poziomu w tym miesiącu, w reakcji na sytuację zadłużonego chińskiego dewelopera Evergrande, która podbija awersję do ryzyka na międzynarodowych rynkach. Inwestorzy jednocześnie czekają w tym tygodniu na posiedzenie Rezerwy Federalnej (Fed) i kroki w kierunku zacieśniania luźnej polityki pieniężnej.

  • Silny dolar wpływa na osłabienie nie tylko walut z grupy G10, ale również rynku surowców
  • W efekcie, złoto jest najtańsze od 5 tygodni, a niektórzy analitycy prognozują, że główne wsparcie dla rynku znajduje się poniżej 1700 dol. za uncję
  • W tym tygodniu inwestorzy czekają na serię decyzji banków centralnych, w tym z USA, Wielkiej Brytanii oraz Japonii
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kursy walut i awersja do ryzyka wywołana przez Evergrande

W mniej aktywnym handlu osłabionym przez święta w Japonii, Chinach i Korei Południowej, euro spadło o 0,1% do 1,1710 dol., najniżej od końca sierpnia. Dolar australijski o 0,5 proc. do najniższego od trzech tygodni poziomu 0,7227, podczas gdy funt szterling i kiwi również zanotowały deprecjację w ślad za rosnącym greenbackiem. Indeks dolara wzrósł o 0,1% do 93,356, najwyższego poziomu od 23 sierpnia.Dolar amerykański nieco się odbija. Wszyscy patrzą na Fed, czekając na sygnał o ograniczeniu – powiedział Imre Speizer, analityk Westpac, dodając, że wsparcie czerpie zarówno z oczekiwania na rychłe ograniczenie skupu aktywów przez Fed, jak i z ostrożności, ponieważ wyprzedaż na giełdzie nabiera tempa.

Kurs dolara, 20.09.2021
Notowania dolara, indeks DXY

Jen utrzymał swoją wartość, wzrastając o 0,1% do 109,88 za dolara, podczas gdy rynki akcji spadły w obawie, że upadek Evergrande może wywołać szerszy kryzys. Evergrande, z 300 miliardami dolarów długów, ma zapłacić odsetki od obligacji w wysokości 83,5 miliona dolarów w ten czwartek. Spółka poinformowała jednocześnie, że zaczęła spłacać niektórych inwestorów nieruchomościami, wywołując wyprzedaż na lokalnych rynkach.

Istnieje obawa, że bez państwowego wsparcia miejsce może mieć bardzo silne załamanie chińskiego sektora nieruchomości i to w momencie gdzie wzrost gospodarczy budowany jest na glinianych nogach.  Chińskie rynki były zamknięte z powodu przerwy świątecznej, ale juan pokonał 200-dniową średnią kroczącą do trzytygodniowego minimum 6,4848 za dolara.

Kurs dolara skupia się głównie na Fed, a kurs funta na Banku Anglii

W tym tygodniu odbędzie się kilkanaście posiedzeń banków centralnych, ale uwaga inwestorów skupi się na Fed, gdzie oczekiwania na sygnał o zmniejszeniu luzowania utrzymują dolara w cenie.

Fed kończy dwudniowe posiedzenie w środę i konsensus jest taki, że będzie trzymał się szerokich planów taperingu (zwijania luźnej polityki) w tym roku, ale wstrzyma się z podaniem szczegółów lub harmonogramu przez co najmniej miesiąc.

Jednak rosnące rentowności obligacji amerykańskich, które w zeszłym tygodniu wzrosły po raz czwarty z rzędu, wskazują na ryzyko jastrzębiej niespodzianki lub zmiany prognoz, które wskazywałyby na podwyżki już w 2022 r., co w obu przypadkach mogłoby wesprzeć kurs dolara.

invest

– Byki dolarowe będą chciały, aby wykres kropkowy pokazał podwyżki w 2022 r. Stanowiłoby to przedłużenie jastrzębiej narracji Fedu, pozytywnej dla dolara, która nieco wyczerpała się w sierpniu – powiedzieli analitycy banku OCBC, co wymagałoby jedynie zmiany zdania przez dwóch lub trzech członków Fed.

Wśród innych głównych banków centralnych, oczekuje się, że Bank Anglii pozostawi ustawienia polityki bez zmian, ale traderzy widzą potencjał do zysków na funcie, jeśli bank przyjmie jastrzębi ton lub więcej członków wezwie do taperingu skupu aktywów.

W środę nie oczekuje się zmian w polityce zdecydowanie gołębiego Banku Japonii, ale dzień później norweski Norges Bank ma stać się pierwszym bankiem centralnym G10, który podniesie stopy. Korona norweska spadła wraz z ropą i rosnącym dolarem w poniedziałek do trzytygodniowego minimum na poziomie 8,7499 za dolara.

Wrażliwy na ropę dolar kanadyjski również stracił na wartości przed poniedziałkowymi wyborami, w których sondaże wskazują na przewagę urzędującego premiera Justina Trudeau, ale istnieje prawdopodobieństwo, że pozostanie on szefem rządu mniejszościowego.

Złoto najtańsze od ponad miesiąca

Ceny złota osiągnęły ponad pięciotygodniowe minimum w poniedziałek, po tym jak dolar umocnił się. Złoto spot spadło o 0,3% do 1748,13 za uncję, wcześniej osiągając najniższy poziom od 12 sierpnia na 1741,86. Kontrakty terminowe na złoto w USA spadły o 0,2% do 1748,60 dolarów.

Kruszec jest postrzegany jako zabezpieczenie przed inflacją i osłabieniem waluty, które mogą wynikać z szerokiej stymulacji. Zmniejszanie luzowania przez Fed może rozwiązać oba te problemy, zmniejszając atrakcyjność złota.

Złoto mocniej w dół
Złoto, notowania na wykresie dziennym

– Wygląda na to, że rynki stały się niedźwiedzie, a niektóre krytyczne poziomy wsparcia (1780 i 1750) zostały odrzucone, co otwiera drogę do testu 1700 dol. za uncję – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.

Oczekuje się, że Fed otworzy drzwi do zmniejszenia miesięcznych zakupów obligacji podczas spotkania w dniach 21-22 września, jednocześnie wiążąc wszelkie faktyczne zmiany ze wzrostem zatrudnienia w USA we wrześniu i później. Wyższe stopy procentowe podnoszą koszt alternatywny posiadania nieoprocentowanego złota.

Cena złota jest złowieszcza, zwłaszcza, że dolar nadal się umacnia, a rentowności w USA nadal rosną. Metal szlachetny prawdopodobnie będzie testował poziom 1720 dolarów, a długoterminowe wsparcie znajduje się w okolicach 1675 dolarów – powiedział w komentarzu Jeffrey Halley, starszy analityk rynku Azji i Pacyfiku w OANDA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cyfrowy polsat gpw | us500 | kurs forinta sprzedaż | kurs polenergia | pkp cargo akcje | nasdaq notowanie | notowania ropy naftowej |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here