Naga Marketsflaga USAW poniedziałek, 2 września, w związku z obchodami Święta Pracy, z sesji wykluczone są Stany Zjednoczone oraz Kanada, co będzie miało bardzo duży wpływ na płynność i funkcjonowanie głównych rynków walutowych. W pierwszym tygodniu września inwestorzy czekają na decyzję RBA w sprawie stóp procentowych i na odczyt NFP, które powinny zwiększyć zmienność walut otwierających się po weekendzie bardzo stabilnie.


Święto pracy w USA, czyli upamiętnienie rewolucji przemysłowej

Święto Pracy to dzień, w którym wszystkie instytucje finansowe, urzędy oraz szkoły są zamknięte. Co roku, w pierwszy poniedziałek września, cała Ameryka oddaje hołd pracownikom, którzy w drugiej połowie XIX wieku przyczynili się budowaniu siły, prosperity oraz bogactwa Stanów Zjednoczonych w trakcie rewolucji przemysłowej.

Święto pracy zostało wprowadzone przez II Międzynarodówkę w 1889 roku – dzień miał upamiętać wydarzenia z 1886 roku w Chicago, kiedy strajkowano na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. O ile na całym świecie za oficjalny dzień Święta Pracy przyjęła się data 1 maja, to w Ameryce zdecydowano się celebrować obchody we wrześniu (w pierwszy poniedziałek, tak jak wspomniano wcześniej). Razem z Ameryką – w związku z powiązaniami gospodarczymi i ekonomicznymi – tego samego dnia Labor Day obchodzi Kanada.

Więcej na temat Labor Day przeczytasz w osobnym artykule. Średnia zmienność eurodolara w trakcie świątecznego poniedziałku bywała ograniczona w ostatnich latach, nie należy spodziewać się silniejszych ruchów.

Kurs dolara (USD) nie był tak wysoko od ponad 2 lat

W trakcie piątkowej sesji indeks dolara zyskiwał 0,4% i testował najwyższe poziomy od maja 2017 roku. W nowym tygodniu wartość DXY ponownie otwiera się powyżej ceny zamknięcia, zmienność jest jednak jak na razie niewidoczna, a im bliżej sesji amerykańskiej, tym bardziej powinna wygasać.

W związku z siłą dolara, kurs euro (EURUSD) spadał poniżej 1,10 USD i znalazł się na 26-miesięcznych minimach. Strefę wsparcia pełni obecnie poziom 1,098 USD. Po raz kolejny dolar próbował testować również okrągły poziom 4 zł, po czterech dniach wzrostów piątek przyniósł jednak spadkowe zamknięcie, a poniedziałek również rozpoczyna się od delikatnej deprecjacji USDPLN. Dobra kondycja amerykańskiego rynku byłą widoczna również w przypadku giełd.

Indeks S&P 500 zyskiwał ostatecznie co prawda tylko 0,06% na piątkowym zamknięciu, testował jednak najwyższe poziomy od pierwszej połowy miesiąca i jednocześnie górne ograniczenie konsolidacji.

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Rynek czeka na ważne dane makroekonomiczne w bieżącym tygodniu

W pierwszym tygodniu września inwestorzy poznają szereg istotnych odczytów makroekonomicznych, w tym decyzję monetarną RBA (wtorek) oraz wskaźnik NFP (w piątek). Pełna lista najistotniejszych publikacji została zaprezentowana poniżej:

kalendarz makroekonomiczny 02 wrzesnia
Kalendarz makroekonomiczny. Źródło: Investing.com

W trakcie sesji poniedziałkowej inwestorzy czekają na odczyty PMI z gospodarek europejskiej oraz całej strefy euro. Pierwszy dzień tygodnia to wyniki PMI przemysłowego, w kolejnych pojawiają się rezultaty dla branży usługowej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here