Naga MarketsKursy walut szukają spokoju po burzliwym tygodniu. Dolar wygranym, euro traciKurs dolara zmierza do zakończenia tygodnia blisko poziomów, na których go zakończył, po pełnych wrażeń sesjach handlowych. Notowania walut miotane były zmieniającym się apetytem na ryzyko, a uwaga rynku z czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przenosi się teraz na przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

  • Zgodnie z danymi opublikowanymi o godzinie 08:00, brytyjska sprzedaż detaliczna wznowiła ożywienie wynosząc 0,5% w czerwcu w stosunku do maja
  • Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym jeszcze dane o PMI oraz informacje o sprzedaży detalicznej w Kanadzie
  • Analitycy zwracają uwagę, że po burzliwym tygodniu kursy walut wracają do stabilizacji
  • EUR/USD zakończy tydzień jednak najprawdopodobniej niżej niż go zaczął, m.in. w reakcji na czwartkowe posiedzenie banku centralnego strefy euro

Kurs dolara w górę przed Fed, euro słabsze po posiedzeniu EBC

Indeks dolara jest na dobrej drodze, by zyskać 0,17% w skali całego tygodnia, poruszając się obecnie w okolicach 92,87, tuż poniżej psychologicznej strefy oporu 93 pkt. Jest to poziom niższy od 3,5-miesięcznego maksimum 93,194 osiągniętego w środę, gdy dobre wyniki finansowe na Wall Street pomogły inwestorom odzyskać część zaufania utraconego w wyniku wcześniejszych obaw, że wariant Delta może wykoleić globalne ożywienie.Tymczasem euro jest o 0,2% słabsze w porównaniu z początkiem tygodnia i kosztuje 1,1779 dol. po tym, jak Europejski Bank Centralny (EBC) zobowiązał się do utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych jeszcze dłużej, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami.

Trend wzrostowy indeksu dolara „wykazuje nieśmiałe oznaki” zatrzymania się w okolicach 93,0, „ale jego ogólna odporność niezależnie od zmieniającego się nastroju ryzyka i zmiany nastawienia EBC na bardziej strukturalnie gołębie sugeruje, że cofnięcia będą prawdopodobnie ograniczone do strefy 91,5-92,0” – napisali stratedzy Westpac w nocie do klienta. „Stany Zjednoczone są lepiej przygotowane niż inne kraje, aby wytrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Delta dzięki wcześniejszemu silnemu napędowi szczepień”.

Indeks dolara na wykresie tygodniowym

Funt brytyjski odzyskał część pola odbijając od dołków tak głębokich jak 1,3% w ciągu tygodnia, obecnie poruszając się w okolicach 1,37755 dol. Szterling jest napędzany przez ożywienie nastrojów ryzyka, nawet przy szerokim wzroście zakażeń Covid-19.

Jednak dolar australijski – często postrzegany jako wskaźnik apetytu na ryzyko – nadal zmierza do spadku o 0,2%, co byłoby czwartym z rzędu tygodniem pod kreską. W sytuacji, gdy połowa populacji Australii znajduje się w lockdownie, ekonomiści spekulują, że bank centralny tego kraju może raczej zwiększyć stymulację niż ją zmniejszyć na następnym posiedzeniu.

„Bilans ryzyk wskazuje na większą słabość AUD w najbliższym czasie” – napisał w nocie do klienta strateg Commonwealth Bank of Australia Joseph Capurso.

Złoto zamknie pierwszy tydzień spadkowy od ponad miesiąca przez silnego dolara?

Ceny złota tracą w piątek, zmierzając do pierwszego od pięciu tygodni spadku, ponieważ silniejszy kurs dolara sprawił, że złoto stało się droższe dla posiadaczy innych walut i zrównoważył wsparcie ze strony niższych rentowności obligacji USA i słabych danych gospodarczych.

invest

Złoto Spot spadło o 0,1% do 1804,52 dolarów za uncję. W tym tygodniu kruszec spadł o 0,4%. Kontrakty terminowe na złoto w USA spadły o 0,1% do 1804,20 dolarów.

Złoto zamknie ten tydzień na czerwono?

Apetyt na ryzyko na szerszych rynkach finansowych przez większość tego tygodnia był słaby z powodu obaw, że wariant Delta koronawirusa może wpłynąć na globalne ożywienie gospodarcze, co skłoniło inwestorów do schronienia się w dolarze.

„Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach złoto pozostanie ograniczone zakresem wahań. Jednakże, inflacja nadal jest kluczowym czynnikiem napędzającym ceny złota w nadchodzących miesiącach, wspierając je w najbliższym czasie” – powiedział Fitch Solutions w nocie.

Złoto odetchnęło z ulgą, gdy rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadła po tym, jak na aukcji 10-letnich obligacji TIPS o wartości 16 mld USD zaoferowano rekordowo niską cenę.

Na froncie technicznym, złoto może ponownie przetestować opór na poziomie 1810 dol. za uncję, którego przełamanie mogłoby doprowadzić do wzrostu do przedziału 1815-1825 dol., według analityka technicznego Reutera, Wanga Tao.

To również może Cię zainteresować:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here