Naga MarketsKurs dolara nie był tak wysoko od lipca 2020, USD czeka na daneKurs dolara osłabia się we wtorek  w stosunku do bardziej ryzykownych walut, a juan osiąga pięciomiesięczny szczyt, po tym jak rozmowy między przywódcami USA i Chin wydają się przebiegać polubownie, a inwestorzy czekają na dane o sprzedaży detalicznej w USA.

  • Zanim kurs dolara skorygował, rósł jednak mocniej w poniedziałek, pogłębiając wyraźnie swoje 16-miesięczne szczyty
  • We wtorkowy poranek na rynku Forex nie widać większej zmienności, kurs funta zyskuje jednak ponad 0,2% do amerykańskiego konkurenta reagując na dane z rynku pracy
  • Najważniejszą publikacją środowej sesji będzie raport retail sales ze Stanów Zjednoczonych, publikowany o godzinie 14:30 czasu polskiego
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara testował najwyższe poziomy od lipca 2021 roku

Euro odbiło się od 16-miesięcznego minimum i wzrosło o prawie 0,2 proc. do 1,1383 dolara, liżąc rany po poniedziałkowym tąpnięciu w związku z obawami o wybuch kolejnej fali epidemii wirusa Covid-19 i sprzeciwem szefa europejskiego banku centralnego wobec oczekiwań podwyżki stóp.Nazywając prezydenta USA Joe Bidena “starym przyjacielem”, jego chiński odpowiednik Xi Jinping powiedział, że ich kraje muszą zwiększyć komunikację i współpracę. Obaj przywódcy podkreślili we wstępnych uwagach podczas ich wirtualnego spotkania, że są odpowiedzialni za unikanie konfliktów.

Na półmetku rozmów juan wspiął się na najwyższy od czerwca poziom 6,3666 za dolara. Wrażliwe na ryzyko dolary australijski i nowozelandzki również wzrosły po około 0,2%, podczas gdy bezpieczny jen osłabł o ułamek.

– Xi nazwał Bidena “starym przyjacielem” i dodał, że oba kraje powinny współpracować. Dlatego sytuacja po spotkaniu powinna być lepsza – powiedział Qi Gao, strateg ds. rynku walutowego w Scotiabanku.

Kurs dolara nie był tak wysoko od lipca 2020, USD czeka na dane
Dolar odsunął się nieznacznie od swoich kilkunastomiesięcznych szczytów

Aussie odrzucił z kolei ostrzejsze słowa szefa banku centralnego Philipa Lowe’a, który w swoim przemówieniu ponownie zanegował rynkowe wyceny podwyżek stóp już w 2022 r., argumentując, że inflacja prawdopodobnie pozostanie daleko w tyle za wzrostami obserwowanymi gdzie indziej.

Aussie notowany jest tuż powyżej swojej 50-dniowej średniej kroczącej na poziomie 0,7368. Rynki swapowe nadal wyceniają podwyżki o 100 punktów bazowych do początku 2023 roku.

Kiwi, które oczekuje na posiedzenie banku centralnego w Nowej Zelandii w przyszłym tygodniu, wzrosło do 0,7060 w związku z ogólnie pozytywnym nastrojem w Azji.

Jen nieznacznie spadł w stosunku do euro i dolara, ostatnio poruszając się w przedziale 114,16 jenów za dolara i 129,95 jenów za euro.

Kurs funta w górę po danych z lokalnego rynku pracy

GBP/USD trzyma się skromnych dziennych zysków powyżej 1,3430 na początku sesji europejskiej we wtorek. Dane z Wielkiej Brytanii pokazały, że stopa bezrobocia ILO spadła do 4,3% we wrześniu, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań rynkowych na poziomie 4,4%. Inwestorzy zwracają uwagę na nagłówki dotyczące Brexitu i ważne dane z USA.

Oprócz spadku stopy bezrobocia istotny była dodatnia zmiana zatrudnienia w ujęciu trzymiesięcznym: we wrześniu przybyło 247 tysięcy etatów, w stosunku do prognozowanych 185 tysięcy (poprzednio 235 tysięcy).

W reakcji kurs funta kontynuuje odbicie od lokalnych dołków i jest w trakcie europejskiego poranka najsilniej rosnącą walutą do dolara amerykańskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że para walutowa GBP/USD nadal przesuwa się na niskich poziomach i daleko jej do obszarów testowanych jeszcze na przykład w maju lub czerwcu.

Kurs dolara nie był tak wysoko od lipca 2020, USD czeka na dane
Kurs funta odbija po danych z rynku pracy

Dane o sprzedaży z USA oraz kurs dolara w centrum uwagi

Dane o sprzedaży detalicznej w USA mają zostać opublikowane o 14:30, po zaskakująco słabym odczycie nastrojów konsumenckich w zeszłym tygodniu i niespodziewanie silnym badaniu warunków biznesowych, które pomogły podnieść rentowność obligacji skarbowych w poniedziałek.

Ekonomiści spodziewają się, że wzrost miesiąc do miesiąca przyspieszy do 1,2%, a pozytywna niespodzianka jeszcze bardziej podkreśliłaby kontrast po drugiej stronie Atlantyku, gdzie szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde podkreśliła słabość gospodarki.

Wspólna waluta spadła do 16-miesięcznego minimum na poziomie 1,1356 w następstwie jej komentarzy, oddalając oczekiwania rynku co do zacieśnienia i nie ma wsparcia na wykresie aż do okolic 1,12.

– Spodziewamy się, że ostrożność EBC w kwestii polityki ograniczy perspektywy ożywienia euro względem dolara w nadchodzących miesiącach. Nasza obecna prognoza EUR/USD na poziomie 1,14 USD w połowie 2022 roku wygląda na przestarzałą. Będziemy rewidować nasze prognozy w dalszej części tygodnia – powiedziała Jane Foley, starszy strateg walutowy Rabobanku.

Rozbieżność w tonie po drugiej stronie kanału La Manche wywołała najgwałtowniejszy spadek euro do funta w ciągu sześciu miesięcy w poniedziałek, gdy prezes Banku Anglii Andrew Bailey powiedział komisji parlamentarnej, że jest “bardzo niespokojny” o inflację.

Funt szterling pozostał na niezmienionym poziomie 84,71 pensów za euro i był nieco silniejszy w stosunku do dolara na poziomie 1,3433 USD w poniedziałek.

Szef banku centralnego Kanady Tiff Macklem był jeszcze bardziej bezpośredni i powiedział, że “jesteśmy coraz bliżej” podwyżek, napędzając dolara kanadyjskiego do czteroipółletniego maksimum w stosunku do euro.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: średni kurs korony czeskiej | allegro akcje opinie | kurs funta nbp | gpw neuca | lew kurs | 11 bit studios kurs akcji | euro kurs online |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here