Naga Marketschińskie lampiony z chińskimi znaczkamiDzisiejsza sesja zapowiada się w miarę spokojnie. W kalendarzu makroekonomicznym nie ma istotnych odczytów poza zatrudnieniem w Szwajcarii i bezrobociem w Polsce. O 11:00 odbędzie się przemówienie Marka Carneya, który może powiedzieć coś więcej na temat planów Banku Anglii. Wielka Brytania żyje Brexitem, nadal nic pewnego w tej kwestii nie wiadomo. Unia Europejska jest chętna opóźnić termin wyjścia do 2021 roku. Donald Trump zadeklarował wydłużenie deadline’u w rozmowach z Chińczykami.

USA i Chiny mają więcej czasu na rozmowy

Donald Trump zdecydował się opóźnić termin wprowadzenia wyższych taryf na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Pierwotny plan zakładał, że jeśli porozumienie nie zostanie wypracowane do 1 marca, to w życie wejdzie podwyżka opłat. Już od jakiegoś czasu krążyły pogłoski, że postęp w negocjacjach jest na tyle wysoki, że dojdzie do wydłużenia deadline’u.

Trump napisał na Twitterze: „Zamierzam opóźnić termin zwiększenia amerykańskich ceł ustalony na 1 marca. Zakładając, że obie strony dokonają wymaganych postępów, zamierzam spotkać się z prezydentem Xi w Mar-a-Lago (resort na Florydzie – przyp. red.) w celu dopięcia porozumienia. Bardzo dobry weekend dla Ameryki i Chin!”

Amerykański prezydent dodał również, że doszło do znaczącego postępu w rozmowach handlowych w kwestii istotnych problemów, takich jak ochrona własności intelektualnej, transfer technologii, rolnictwo, usługi, waluty. Giełda w Szanghaju zareagowała na te doniesienia silnym wzrostem, na ten moment wynoszącym 3,7%.

wykres shanghai composite 25.02.2019
Wybuch optymizmu na giełdzie w Szanghaju

Brexit opóźniony?

W ciągu weekendu media donosiły, że przedstawiciele Unii Europejskiej wspierają wydłużenie terminu Brexitu nawet o 21 miesięcy do 2021 roku. Zdaniem ekspertów opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (ale nie aż tak drastyczne) jest obecnie najbardziej prawdopodobne. Premier May raczej nie uzyska poparcia dla umowy w obecnej formie, a Bruksela jest w jej kwestii nieugięta.

Brytyjska premier powiedziała, że rozmowy z UE nadal trwają i że Brexit 29 marca jest nadal możliwy. BBC podaje, że Theresa May prawdopodobnie wycofa się ze scenariusza zakładającego wyjście z Unii bez żadnego porozumienia, co powinno uspokoić część parlamentarzystów.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 25 lutego

kalendarz makroekonomiczny 25.02.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here