Naga Marketsbąbelek powietrza w benzynie podświetlony na żółtoDziś w końcu będzie miała miejsce pierwsza w tygodniu sesja wypełniona istotnymi danymi. Rano poznamy wartości indeksu PMI dla usług i przemysłu z krajów UE, najważniejsze będą odczyty z Francji, Niemiec i całej strefy euro. Bank Kanady podejmie dziś decyzję w sprawie stóp procentowych, rynki spodziewają się podwyżki. Ropa mocno wczoraj staniała. Szanse na rozmowy między liderami USA i Chin maleją coraz bardziej. 

Arabia Saudyjska zignoruje limity wydobycia ropy 

Cena ropy naftowej WTI spadła o 5% we wtorek po deklaracji Arabii Saudyjskiej o chęci wypełnienia wszelkiej luki podażowej. Minister ropy naftowej Khalid Al-Falih powiedział, że OPEC i jego poplecznicy są w fazie „produkcji na najwyższą możliwą skalę” w celu zaspokojenia popytu i zapełnienia braków powstałych po wejściu w życie irańskich sankcji.  

Te artykuły również Cię zainteresują
Ponadto, w zeszłym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwiększyły się prawie o 10 mln baryłek. Jest to największy przyrost od lutego 2017 roku, ale dokładne dane pojawią się dopiero dzisiaj ze strony EIA. 

wykres wti d1 24.10.2018
Ropa WTI jest najtańsza od sierpnia

Bob Yawger – dyrektor działu kontraktów terminowych w Mizuho Securities USA – powiedział, że „istnieje kilka powodów dla osunięcia ceny ropy naftowej, wśród nich jest krótkotrwała wyprzedaż mająca miejsce na wszystkich rynkach finansowych. Obecny ruch cenowy to prawdopodobnie ucieczka z przestrzeni surowców i akcji w stronę bezpiecznych przystani”. 

Brent również zaliczył silny spadek podczas wczorajszej sesji. Cena spadła z okolic 80 USD i zamknęła się na poziomie 76,15, co oznacza dzienny spadek w wysokości 4,76%. 

wykres brent d1 24.10.2018
Ropa Brent zdecydowanie spadła poniżej 80 USD

Spotkanie Trumpa i Xi nie będzie miało miejsca 

Coraz mniejsze oczekiwania są związane z możliwością spotkania się liderów dwóch największych gospodarek świata. Zarówno Trump, jak i Xi są pesymistyczni co do szansy na rozwiązanie pogłębiającej się wojny handlowej.  

Larry Kudlow potwierdził wczoraj, że prezydenci spotkają się „na chwilę” podczas spotkania G20, które odbędzie się 30 listopada w Buenos Aires. Istnieje szansa na „ustalenie podstawowych zasad współpracy”, ale Kudlow zaznaczył, że lepiej na to nie liczyć.  

Międzynarodowe koncerny odczuwają już skutki wojny handlowej, problem zaczyna również dotykać w coraz większym stopniu konsumentów w USA i w Chinach. Jak donoszą źródła z Kraju Środka, administracja chińska jest już mniej chętna do ugody niż na początku konfliktu i obecnie szykuje się na długą walkę oraz adaptację do nowych warunków handlowych. 

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 24 października  

kalendarz makroekonomiczny 24.10.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here