Naga Markets

Dolar w górę, kurs bitcoina i Nasdaq w dół. Risk-off rządzi rynkamiKurs dolara nieznacznie umacnia się w poniedziałek, a na rynkach utrzymuje się widoczna awersja do ryzyka (ris-off). Inwestorzy są zdenerwowani napięciami na Ukrainie i możliwym jastrzębim ruchem Rezerwy Federalnej (Fed) podczas posiedzenia zaplanowanego na najbliższą środę. Kolejną oznaką braku ryzyka na rynkach zdaniem ekspertów jest niska wartość bitcoina (BTC), który znalazł się na półrocznych dołkach.

  • W poniedziałek rynek czeka na dane o PMI z gospodarek europejskich oraz amerykańskiej
  • Napięcia na Ukrainie oraz posiedzenie FOMC pogłębiają awersję rynków do ryzyka: tracą na tym akcje i kryptowaluty, zyskuje natomiast dolar i jen
  • W środę na rynku Forex najsilniej do dolara tracą AUD oraz CHF, osuwając się o kolejno 0,3% oraz 0,2%
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kursy walut w oblicz napięć na Ukrainie oraz posiedzenia Fed

Euro traci 0,19% i spada 1,1319, a dolar zyskuje 0,1% w stosunku do bezpiecznego jena, który jest obecnie wart 113,8, choć japońska waluta nadal znajduje się w pobliżu niedawnego szczytu na poziomie 113,47.– Rynki w dużej mierze martwią się i czekają, koncentrując się na FOMC i napięciach na linii Rosja-Ukraina. Odnotowaliśmy lekką konsolidację dolara, choć istnieje wiele krzyżujących się czynników, dlatego też obraz jest mieszany. Mamy do czynienia z ucieczką w kierunku bezpieczeństwa, jeśli chodzi o siłę jena i złota – powiedział Moh Siong Sim, strateg walutowy w Bank of Singapore, odnosząc się do Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który rozpoczyna swoje dwudniowe posiedzenie w tym tygodniu.

Napięcie na Ukrainie wzrasta od miesięcy po tym, jak Kreml zgromadził wojska w pobliżu swoich granic, co zdaniem Zachodu jest przygotowaniem do wojny, która ma zapobiec wstąpieniu Ukrainy do NATO. Departament Stanu USA ogłosił w niedzielę, że nakazuje członkom rodzin dyplomatów opuszczenie Ukrainy.

Dolar w górę, kurs bitcoina i Nasdaq w dół. Risk-off rządzi rynkami
Kurs dolara niezniacznie odbija w piątek

Inwestorzy twierdzą również, że wyprzedaż aktywów ryzykownych nastąpiła wraz ze wzrostem oczekiwań, że Fed podniesie stopy procentowe bardziej agresywnie, niż rynki sądziły miesiąc temu. Ostrożni inwestorzy biorą nawet pod uwagę możliwość, że Fed podniesie stopy w tym tygodniu, choć przeważają oczekiwania na pierwszy ruch do 0,25% w marcu i trzy kolejne do 1,0% do końca roku.

– Uważamy, że większe ryzyko wiąże się z tym, że oświadczenie FOMC wskazuje na pilną potrzebę szybkiego działania, prawdopodobnie w marcu, w obliczu bardzo wysokiej inflacji. Kulminacją tej pilności może być decyzja o nagłym zakończeniu luzowania ilościowego do połowy lutego – stwierdzili analitycy Commonwealth Bank of Australia w nocie.

– Bycze oświadczenie i/lub szybsze zakończenie programu QE mogłoby nawet zachęcić rynki do wyceny ryzyka podwyżki stóp o 50 pb w marcu – dodali, mówiąc, że ich zdaniem doprowadziłoby to do reakcji odruchowej wyżej w dolarze.

Indeks dolara, który mierzy wartość „zielonego” w stosunku do sześciu głównych konkurentów, jest o 0,11% wyższy w poniedziałek.

XTB

W tym tygodniu odbędzie się również posiedzenie Banku Kanady, które zakończy się tuż przed posiedzeniem Fed i na którym niewykluczona jest podwyżka stóp.

Dane o australijskiej inflacji, które mają być podane we wtorek, mogą wpłynąć na stanowisko Banku Rezerw Australii na posiedzeniu w przyszłym miesiącu. W poniedziałek kurs dolara australijskiego wynosi 0,716, czyli spada o 0,3% i znajduje się w dolnej części swojego ostatniego przedziału.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 168)

Bitcoin i Wall Street tracą, co potwierdza scenariusz risk-off

Na rynkach kryptowalutowych bitcoin (BTC) traci dzisiaj około 3 proc. poruszając się przy poziomie 35 tys. dolarów, blisko swoich sześciomiesięcznych dołków. Największa na świecie kryptowaluta prawie o połowę zmniejszyła swoją wartość od rekordowego szczytu 69 000 testowanego w listopadzie.

Dolar w górę, kurs bitcoina i Nasdaq w dół. Risk-off rządzi rynkami
Bitcoin pod wyraźną presją spadkową

Traderzy twierdzą, że w miarę jak inwestorzy instytucjonalni zwiększają swoją ekspozycję na kryptowaluty, ich ruchy są ściślej skorelowane z innymi aktywami lubiącymi ryzyko, takimi jak akcje. Nasdaq Composite zanotował w zeszłym tygodniu najgorszy okres od marca 2020 roku.

Dolar w górę, kurs bitcoina i Nasdaq w dół. Risk-off rządzi rynkami
Nasdaq 100 na kilkumiesięcznych dołkach

Wyprzedaż zaszkodziła większości aktywów cyfrowych, a ethereum (ETH), druga co do wielkości kryptowaluta na świecie, znalazła się na poziomie 2440 dol., osiągając najniższy poziom od lipca w sobotę (dołki na 2300 dol.).

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here