Naga MarketsPrzesądni z całą pewnością powinni dziś odejść od wykresów i rozpocząć przedłużony weekend. Sesja w piątek 13-tego rozpoczęła się tak naprawdę jeszcze w nocy. Chiny po długim okresie świętowania opublikowały swój bilans handlowy za wrzesień natomiast Bloomberg, dzięki dobrze poinformowanym źródłom, informuje o zbliżającej się redukcji skupu w ramach programu QE prowadzonego przez Europejski Bank Centralny. Doniesienia z rynków tradycyjnych dopełnione są kolejnym rajdem byków na wykresie Bitcoina. 


Jedynie 8,1% zamiast oczekiwanych 8,8% w skali roku wyniosła wartość eksportu z Państwa Środka we wrześniu. Zaskakuje natomiast rozmiar raportowanego importu – Chińczycy kupili towary wartości 18,7% wyższej niż przed rokiem. Bilans handlowy Chin wyniósł we wrześniu jedyne 28,47 mld juanów. Mniej niż szacowali to analitycy i zdecydowanie mniej niż wyniosła wartość handlu zagranicznego w sierpniu (niemal 42 mld CNY). To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy Chiny notują spadek nadwyżki handlowej – gorzej było zarówno w marcu tego roku kiedy wartość bilansu wyniosła niemal 24 mld CNY jak i w lutym (wówczas odnotowano deficyt w wysokości 9 mld CNY).

Te artykuły również Cię zainteresują
Skorelowane z kondycją chińskiego rynku AUD wciąż zyskuje w stosunku do dolara amerykańskiego, lecz presja popytu wyraźnie się wyczerpuje. Jeżeli AUD/USD nie pokona dziś strefy oporu w rejonie 0,7875, wówczas na wykresie tygodniowym będziemy mieli do czynienia z formacją inside bar: 

Jeżeli mowa o kondycji poszczególnych walut, to USD nadal pozostaje słabsze niż zdecydowana większość grupy G10. Najsilniej do dolara amerykańskiego zyskuje AUD, z drugiej strony tabeli widzimy CHF. 

Redukcja QE już w 2019 roku?

O odejściu od prowadzonego od niemal trzech lat programu skupu aktywów EBC mówiło się już od dawna. Dziś w nocy Bloomberg opublikował artykuł, w którym powołując się na informatorów z otoczenia Banku stwierdził, że EBC poważnie myśli o takim ruchu.

Działanie EBC byłoby zauważalne – mowa tu o redukcji skupu o połowę czyli aż 30 miliardów euro. Brak dopływu tak znacznej ilości gotówki na europejskie rynki z pewnością nie przeszedłby nie zauważony. Peter Praet, główny ekonomista EBC już kilkukrotnie w przeszłości zaznaczał, że wolałby gdyby skup w ramach QE był prowadzony nadal – być może w niższych wartościach – ponieważ wsparcie ze strony EBC wciąż jest potrzebne do osiągnięcia zakładanych przez bank celów inflacyjnych.

EUR zyskuje dziś 0,12% wobec dolara amerykańskiego i jeżeli wczorajsza przecena EUR/USD miałaby nadal postępować to najbliższym wsparciem pozostaje testowany już poziom 1,1830. Kolejnym poziomem większej reakcji ze strony popytu może być okolica 1,1775:

Bitcoin szaleje

O rajdzie byków na Bitcoinie pisaliśmy zarówno w wczorajszym przeglądzie rynków jak i oddzielnym artykule. Od czwartkowego otwarcia do ostatniego historycznego szczytu cyfrowa waluta zyskała niemal 21% co powoduje, że o Bitcoinie znów jest głośno.

Dynamiczny wyskok BTC/USD może pociągnąć za sobą płytką korektę, więc myślący o kupnie Bitcoina (czy to na giełdzie kryptowalut, czy poprzez ofertę jednego z brokerów CFD) powinni pomyśleć o rozbiciu zlecenia na mniejsze części. Obecnie najważniejszym wsparciem pozostaje strefa osadzona na ostatnim lokalnym szczycie (okolice $5000). Udany retest tych okolic powinien stanowić świetny moment do zajęcia długich pozycji. 

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 13 października

Przed południem na rynkach niewiele powinno się dziać – zwłaszcza pod kątem publikacji makroekonomicznych.

Śledzisz kalendarz makroekonomiczny Comparic?

Inwestorzy czekają na popołudniowe publikacje z Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik CPI wraz z bazową wartością za wrzesień będzie opublikowany o godzinie 14:30. Równolegle poznamy również wartość sprzedaży detalicznej we wrześniu. Prognozy mówią o wzroście wskaźnika do 1,7% w skali miesiąca.

Godzina 16:00 to już szacunkowe wartości wskaźników Uniwersytetu Michigan. Dzień symbolicznie zakończy publikacja budżetu federalnego Stanów Zjednoczonych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here