Naga Marketskiwi będące symbolem pary NZDUSDNocna sesja upłynęła pod znakiem decyzji Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Wprawdzie stopy procentowe pozostały bez zmian, ale retoryka opublikowanego komunikatu jest znacznie bardziej gołębia. Jeśli w przyszłości miałoby dojść do zmiany wysokości stóp, to jest większa szansa na ich cięcie niż podwyżkę. W trakcie sesji europejskiej nie poznamy żadnych istotnych danych makroekonomicznych, ale odbędzie się wiele przemówień członków Europejskiego Banku Centralnego z Mario Draghim na czele. Po południu USA poda informacje dotyczące bilansu handlowego i zapasu ropy naftowej.

RBNZ zmienia ton na gołębi

O 2:00 w nocy miała miejsce decyzja RBNZ w sprawie polityki monetarnej. Tak jak oczekiwano, bank centralny pozostawił stopy procentowe na poziomie 1,75%. Zmienił się jednak wydźwięk opublikowanego komunikatu. Według Banku Rezerwy Nowej Zelandii istnieje większe prawdopodobieństwo na cięcie stóp w przyszłości niż ich obniżkę. Dotychczas prognozy instytucji były bardziej zbilansowane.

nowa zelandia stopy proentowe
Luzowanie polityki monetarnej w Nowej Zelandii jeszcze się nie zakończyło

Według RBNZ, ryzyko inflacyjne jest obecnie skierowane w dół. Ponadto wzrost cen nadal jest poniżej zakładanych 2%, przez co należy wspierać je luźną polityką monetarną. Zatrudnienie jest blisko maksymalnego poziomu.

Prognoza dla globalnego wzrostu gospodarczego nadal się osłabia. W Nowej Zelandii doszło do spowolnienia dynamiki rozwoju w 2018 roku, szczególnie na rynku nieruchomości, zmalały również inwestycje w przedsiębiorstwach. Rząd będzie musiał zwiększyć wydatki i inwestycje, aby wesprzeć krajową gospodarkę.

Spadki na NZD i AUD

Reakcja rynku walutowego była znacząca. Cena NZDUSD błyskawicznie zanurkowała o ponad 100 pipsów z okolic 0,6910 do 0,6800. Jak na razie nie doszło jeszcze do żadnego wzrostowego odbicia. ANZ spodziewa się cięcia stóp przez RBNZ w listopadzie. Kiwibank jest zdania, że luzowanie nastąpi albo w sierpniu albo w listopadzie.

wykres NZDUSD M15 27.03.2019
Kiwi gwałtownie zanurkowało po decyzji RBNZ

Reakcję spadkową zanotowaliśmy również na AUDUSD. Tutaj jest to spowodowane podobieństwem dwóch gospodarek pacyficznych. Dla analityków gołębi wydźwięk RBNZ oznacza, że podobny komunikat może wydać RBA podczas kolejnego posiedzenia. Zdaniem rynków sytuacja w Australii jest nieco mniej optymistyczna niż w Nowej Zelandii, więc takie podejrzenia wydają się odpowiednie.

wykres AUDUSD M15 27.03.2019
Spadki na dolarze australijskim nie były aż tak gwałtowne

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 27 marca

kalendarz makroekonomiczny 27.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here