Naga MarketsKurs dolara AUD w górę po posiedzeniu RBA. Stopy proc. bez zmian w AustraliiWe wtorek kurs dolara pozostaje w pobliżu wielomiesięcznych minimów w stosunku do głównych partnerów, podczas gdy inwestorzy zastanawiają się nad perspektywą wczesnej normalizacji polityki przez Rezerwę Federalną (Fed) przed kluczowym raportem o zatrudnieniu pod koniec tygodnia. Stopy na niezmienionym poziomie zdecydował się pozostawić Bank Rezerw Australii (RBA), a AUD reagował niewielkim umocnieniem na jastrzębie komentarze dotyczące polityki pieniężnej.

  • RBA bez zaskoczenia dla rynków, notowania AUD/USD testują jednak we wtorek poziom 0,7768 dol.
  • To właśnie AUD, zaraz obok GBP, są najsilniejszymi walutami wtorku w stosunku do dolara amerykańskiego
  • USD nadal pozostaje pod presją sprzedażową i spada poniżej poziomu 90 pkt. (indeks DXY)

Dolar nada słaby, kurs funta testuje trzymiesięczne maksima

Funt brytyjski wzrósł do trzymiesięcznego szczytu na poziomie 1,425 dol., podczas gdy kanadyjski loonie utrzymywał się w pobliżu sześcioletnich maksimów, w związku z oczekiwaniami rynku na zacieśnienie polityki w tych krajach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chiński juan powrócił w kierunku trzyletniego maksimum 6,3526 za dolara, osiągniętego w poniedziałek, ostatnio notowanego na poziomie 6,3640, po tym jak władze monetarne zaostrzyły wymagania banków dotyczące wymiany walut, aby powstrzymać wzrost lokalnego pieniądza.

Indeks dolara, który śledzi kurs USD w stosunku do sześciu innych walut, powrócił poniżej poziomu 90 pkt. po piątkowym spadku kiedy to wskaźnik inflacji w USA, uważnie obserwowany przez Fed, zanotował największy roczny wzrost od 1992 roku. DXY spadał o 0,3% w poniedziałek, na rynku osłabionym przez amerykańskie i brytyjskie święta.

Urzędnicy Fed, na czele z przewodniczącym Jerome Powellem, wielokrotnie powtarzali, że spodziewają się, iż presja cenowa będzie przejściowa, a bodźce monetarne pozostaną na miejscu przez jakiś czas, ale inwestorzy są ostrożni, że silne ożywienie po pandemii może zmusić Fed do działania.

Wiceprzewodniczący Randal Quarles i gubernator Lael Brainard będą przemawiać na oddzielnych spotkaniach we wtorek, podczas gdy piątkowe dane dotyczące NFP będą jeszcze uważniej niż zwykle analizowane po znacznie słabszym od oczekiwań odczycie sprzed miesiąca.

Strateg Commonwealth Bank of Australia Joseph Capurso twierdzi, że przycięte miary inflacji, które eliminują najbardziej ekstremalne zmiany cen pokazują, że USA nie mają problemu z inflacją, a rynki będą musiały wycofać część oczekiwań na zacieśnienie polityki w najbliższym czasie, co będzie ciążyć na dolarze. Ożywienie po globalnej pandemii będzie dodatkowym czynnikiem utrudniającym, powiedział.

– Gospodarka światowa wyraźnie się ożywia, co będzie niekorzystne dla dolara amerykańskiego, ponieważ jest to waluta antycykliczna. Dolar amerykański był dość ciężki w ciągu ostatnich kilku tygodni i myślę, że nadal będzie się kierował w dół – komentował Capurso.

invest

Obejmuje to spadek do 1,24 dolara za euro do końca tego miesiąca, rozszerzając się do 1,32 dolara w połowie przyszłego roku. Euro zyskało 0,1% do 1,22325 dol. we wtorek, poruszając się zaledwie o krok od pięciomiesięcznego maksimum na poziomie 1,2266 dol., osiągniętego w zeszłym tygodniu.

Dolar spada drugi dzień z rzędu w stosunku do jena, osłabiając się o 0,2% do 109,375. Para ta wspięła się w piątek aż do 110,20 po danych o inflacji.

RBA nie zmienia stóp procentowych. AUD/USD jednak w górę drugi dzień z rzędu

Bank centralny Australii pozostawił we wtorek swoją stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1% i podtrzymał prognozę, że stopy mogą pozostać na nim do 2024 r., ponieważ dąży do pełnego zatrudnienia w gospodarce.

Bank Rezerwy Australii (RBA) ogłosił komunikat po swoim comiesięcznym posiedzeniu o godzinie 06:30. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reutersa, wszyscy analitycy spodziewali się stabilnego wyniku w tym tygodniu.

Po ustaleniu na majowym posiedzeniu w sprawie stóp procentowych, że żadne istotne decyzje polityczne nie zostaną podjęte przed lipcowym posiedzeniem, czerwcowe spotkanie zdaniem ekonomistów miało nie mieć większego znaczenia dla rynków.

Niemniej jednak, niewielka mniejszość prognostów mogła zacząć skłaniać się ku bardziej jastrzębiej postawie, wzorując się na Banku Kanady i RBNZ, które ostatnio zaostrzyły swoje wytyczne. Jeśli tak, to szybko zostaną pozbawieni tego przekonania.

Pierwszy akapit towarzyszącego tekstu z tego ostatniego posiedzenia mówi niemal wszystko, co trzeba wiedzieć: “Na dzisiejszym posiedzeniu Rada zdecydowała o utrzymaniu obecnych ustawień polityki, w tym: celów na poziomie 10 punktów bazowych dla stopy kasowej i rentowności 3-letnich obligacji rządu australijskiego; parametrów programu zakupu obligacji rządowych; oraz stopy zero procent od sald rozliczeń wymiany”.

W tekście znalazło się jednak trochę bardziej optymistycznego języka na temat perspektyw wzrostu. “Ożywienie gospodarcze w Australii jest silniejsze niż wcześniej oczekiwano i przewiduje się, że będzie kontynuowane. Centralny scenariusz Banku zakłada wzrost PKB o 4,75 procent w tym roku i 3,5 procent w 2022 r. Prognozy te są zasadniczo zgodne z prognozami wzrostu analityków ING na 2021 r. (ING 4,4% na 2021 r.), ale silniejsze niż prognoza na 2022 r. (ING 2,6%).

Postępy w redukcji bezrobocia były szybsze niż oczekiwano, a stopa bezrobocia spadła w kwietniu do 5,5 proc. Liczba wolnych miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie i do końca bieżącego roku spodziewany jest dalszy spadek stopy bezrobocia do około 5 procent. Pojawiają się doniesienia o niedoborach siły roboczej w niektórych częściach gospodarki”. Oświadczenie kończy się jednak, podobnie jak w maju, uwagą, że aby inflacja mogła wzrosnąć zgodnie z docelowym przedziałem “(…) rynek pracy będzie musiał być wystarczająco ciasny, aby wygenerować wzrost płac istotnie wyższy niż obecnie. Jest mało prawdopodobne, że nastąpi to najwcześniej w 2024 roku”.

Wtorkowy kalendarz makroekonomiczny bogaty w dane

Oprócz porannej publikacji decyzji RBA w sprawie stóp procentowych, 1 czerwca rynek czeka na sporą liczbę danych: do godzin południowych będą to informacje o europejskich PMI, wyniki sprzedaży detalicznej i PKB w Szwajcarii, raport z niemieckiego rynku pracy oraz dane inflacyjne z Polski.

Źródło: Investing.com

W drugiej części dnia inwestorzy czekają natomiast na kolejną paczkę danych o PKB, tym razem z Kanady oraz na wskazania wartości PMI przemysłowego z USA.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here