Naga MarketsO 6:30 polskiego czasu Bank Rezerwy Australii opublikował swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Obyło się bez niespodzianek, dolar australijski w nocy nieco się umocnił. Wolne dziś mają dwa największe pod względem populacji kraje świata – Chiny i Indie. W trakcie sesji europejskiej najważniejszym odczytem będzie PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii. Atmosfera dotycząca Brexitu zagęszcza się coraz bardziej.

RBA zgodnie z oczekiwaniami

Tak jak było to już sygnalizowane od dawna, Bank Rezerwy Australii pozostawił stopy procentowe na poziomie 1,5%. Zdaniem banku, niskie stopy wciąż wspierają gospodarkę. Prognoza wzrostu PKB na 2018 i 2019 rok pozostaje powyżej 3%.

Rynek nieruchomości nadal pozostaje źródłem niepewności, choć widać oznaki spowolnienia w Sydney i Melbourne. Prognozy dla rynku pracy pozostają pozytywne. Dobrze wygląda sytuacja przedsiębiorstw. Inflacja powinna wzrosnąć na przestrzeni dwóch najbliższych lat.

Wzrost płac pozostaje niski, ale bank centralny spodziewa się powolnego przyspieszenia jego dynamiki. Retoryka RBA nie zmieniła się zbytnio od czasu ostatniego spotkania. Widać to po delikatnej reakcji dolara australijskiego. AUDUSD początkowo wzrósł o około 20 pipsów, teraz wytracił jednak już połowę tego ruchu.

AUDUSD prawie nie zareagował na decyzję RBA

Coraz większa niepewność związana z Brexitem

Na pierwszej stronie dzisiejszego wydania brytyjskiego Times można przeczytać, że Theresa May zgodzi się na ustępstwa w handlu z UE, byle tylko przełamać impas w negocjacjach. Premier przygotowuje się do osłabienia UK w sprawie handlu po opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Nadal nie rozwiązano kwestii granicy irlandzkiej.

Wielka Brytania chce pozostać członkiem unii celnej po zakończeniu okresu przejściowego, który minie w grudniu 2020 roku. Oznacza to, że brytyjska premier planuje iść na duże ustępstwa względem UE, żeby nie stracić możliwości osiągnięcia porozumienia.

Boris Johnson nadal forsuje swoją kandydaturę na fotel premiera. Zapowiedział, że gdyby do tego doszło, dałby radę opóźnić Brexit o pół roku. Na takie obietnice jest chyba już za późno. Brexit został zaplanowany na 29 marca 2019 roku.

W międzyczasie Toyota zapowiedziała, że jeśli dojdzie do hard Brexitu, to będzie zmuszona tymczasowo zamknąć fabrykę w Wielkiej Brytanii. To kolejna firma, która ostrzega przed skutkami braku porozumienia z UE.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 2 października

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here