Naga MarketsKurs dolara AUD rośnie po posiedzeniu RBA. Dolar NZD najsilniejszy we wtorekBank centralny Australii (RBA) utrzymał we wtorek stopę kasową na poziomie 0,1% i powtórzył, że jej wysokość powinna pozostać niezmieniona na rekordowo niskim poziomie do 2024 r., aby pomóc w pobudzeniu presji płacowej i inflacyjnej, choć instytucja ma zamiar ograniczyć program skupu obligacji. W rezultacie AUD jest jedną z najsilniej rosnących walut do dolara amerykańskiego we wtorkowy poranek (+0,6%), a więcej zyskuje jedynie NZD (+0,9%).

  • We wtorkowym kalendarzu makroekonomicznym inwestorzy nadal czekają na dane o PMI oraz publikację raportu ZEW o nastrojach ekonomicznych
  • W godzinach popołudniowych w USA opublikowany zostanie natomiast czerwcowy wskaźnik ISM dla sektora usług
  • Kurs dolara w oczekiwaniu na środowe FOMC oddaje część pola, najsilniej tracąc do AUD po posiedzeniu RBA oraz do NZD w związku ze wzrostem oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych

RBA nie zmienia stóp i ogłasza kolejną rundę luzowania ilościowego

Bank Rezerw Australii (RBA) utrzymał poziom obligacji na kwiecień-2024 r. dla swojego trzyletniego celu dochodowego na poziomie 0,1%, jak powszechnie oczekiwano, i ogłosił trzecią rundę programu luzowania ilościowego, choć w mniejszym rozmiarze niż dwie poprzednie rundy.RBA będzie kontynuował skup obligacji rządowych po obecnym terminie wrześniowym w tempie 4 mld AUD tygodniowo, a nie jak dotychczas 5 mld w skali tygodnia. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się “elastycznego” ustawienia skupu.

Dolar australijski w pierwszej chwili po decyzji wydawał się pozostawać bez zmian, ostatecznie rośnie jednak o ponad 0,6%, powracając nad 200-okresową średnią ruchomą i testując we wtorek poziom 0,7572 dol.

AUD/USD rośnie po decyzji RBA. Źródło: Tradingview.com

W krótkim oświadczeniu po posiedzeniu gubernator Philip Lowe powiedział, że najnowsze środki “zapewnią stałe wsparcie monetarne, którego potrzebuje gospodarka, gdy przechodzi z fazy ożywienia do fazy ekspansji”.

RBA uznał ostatnie mocne dane, ale podkreślił trwającą epidemię jako kluczową niepewność w najbliższym czasie. Lowe powtórzył, że głównym scenariuszem RBA dla gospodarki jest to, że nie osiągnie ona swoich celów inflacyjnych i zatrudnienia przed 2024 rokiem.

RBA obniżył stopy procentowe trzy razy w zeszłym roku do obecnych rekordowo niskich poziomów i uruchomił ogromny program skupu obligacji, aby obniżyć koszty pożyczek i pobudzić wydatki. Bodźce monetarne i wsparcie fiskalne rządu pobudziły gospodarkę Australii, która jest obecnie większa niż przed pandemią. Rynek pracy szybko się zacieśnia, rynek nieruchomości rozgrzewa się, a wydatki konsumpcyjne rosną.

Jednak Sydney, największe miasto Australii, wprowadziło w zeszłym tygodniu najsurowszą blokadę koronawirusową od początku pandemii, podczas gdy częściowe ograniczenia zostały nałożone w innych dużych miastach. Ograniczenia te grożą utratą blasku z doskonałych wyników gospodarczych Australii w obliczu powolnego i dysfunkcyjnego programu szczepień, w którym zaszczepionych zostało zaledwie około 9% dorosłej populacji, co jest jednym z najniższych wskaźników w rozwiniętym świecie.

Łagodny kurs RBA kontrastuje z jego nowozelandzkim odpowiednikiem, który w maju stał się jedną z pierwszych zaawansowanych gospodarek sygnalizujących odejście od stymulacyjnych ustawień politycznych przyjętych w czasie pandemii Covid-19. Niektórzy ekonomiści oczekują, że Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zacznie podnosić stopy procentowe jeszcze w tym roku, pod wpływem solidnego ożywienia gospodarczego po pandemii.

Większość australijskich ekonomistów nie przewiduje podwyżki stóp procentowych przez RBA aż do połowy 2023 roku.

Kurs dolara nowozelandzkiego najsilniejszą walutą poranka

Dolar nowozelandzki rośnie we wtorek po tym, jak silna ankieta biznesowa przesunęła oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych na listopad. W efekcie NZD/USD zyskuje niemal 0,9%, a para walutowa AUD/NZD chwilowo testuje najniższe poziomy od początku czerwca.

Dolar amerykański w oczekiwaniu na protokoły z posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed), które zostaną opublikowane w środowy wieczór pozostaje stabilny do większości głównych walut, silniej tracąc do funta, dolara australijskiego oraz nowozelandzkiego:

Źródło: Finviz.com

Funt szterling wzrósł po tym, jak Wielka Brytania przedstawiła plany zakończenia restrykcji Covid-19 w ciągu dwóch tygodni i zyskiwał do dolara niemal 0,4%.

Kiwi rośnie natomiast zdecydowanie mocniej testując najwyższe poziomy od ponad tygodnia i podchodząc blisko strefy 0,71 dol. Ankieta przeprowadzona wśród przedsiębiorców w Nowej Zelandii wykazała gwałtowną poprawę zaufania, gotowość do podnoszenia cen i rekordowo wysoki poziom firm borykających się z problemem zatrudniania pracowników – co skłoniło ASB Bank do przesunięcia terminu podwyżki stóp procentowych na listopad bieżącego roku.

NZD/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

– Jest bardzo jasne, że rekordowe ilości bodźców monetarnych nie są już potrzebne do wsparcia gospodarki, a ryzyko inflacyjne staje się zbyt wysokie, aby można było się nim pocieszyć. Obecnie oczekujemy, że RBNZ rozpocznie podnoszenie OCR od listopada tego roku (poprzednio maj 2022)  – napisała w nocie Jane Turner, starsza ekonomistka ASB.

Wyceny swapów również przesunęły się w kierunku wskazania na mniej więcej 3/4 szansy na podwyżkę w listopadzie, co w przypadku jej wystąpienia postawiłoby Reserve Bank of New Zealand na równi z super-jastrzębim Norges Bank, który jako jedyny wśród banków G10 prognozuje podwyżkę w 2021 roku.

W stosunku do dolara australijskiego kiwi osiągnęło jednomiesięczne maksimum, gdyż prognoza podwyżek już za cztery miesiące kontrastuje z prognozami RBA, który już wcześniej mówił, że nie spodziewa się podniesienia stóp aż do 2024 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analiza bitcoin | lew bułgarski kurs | pkn orlen kurs akcji | jsw notowania | co to jest cfd | gpw akcje | newconnect akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here