Naga MarketsRBA nie wyklucza dalszych cięć

Bank Rezerw Australii (RBA) podczas wtorkowego posiedzenia zdecydował się utrzymać stopy na niezmiennym poziomie i chce ocenić jak połączenie dotychczasowego luzowania polityki pieniężnej i ulg podatkowych wpłynie na gospodarkę. W momencie ogłoszenia decyzji po godzinie 06:30 czasu polskiego kurs dolara australijskiego (AUD) do amerykańskiego kuzyna zyskiwał 0,2%, kontynuując odbicie od lokalnych minimów.


Kurs dolara australijskiego testuje najniższe poziomy od miesiąca. Silna reakcja popytu

Gubernator Philip Lowe utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1%, jak się powszechnie spodziewano, aby ocenić, czy gospodarka wchodzi w “łagodny zwrot”, który przewidział w zeszłym miesiącu. Rynki i ekonomiści oczekują jednak, że jeszcze w tym roku będzie musiał ciąć stopy, ponieważ konflikt między USA a Chinami odbija się szerokim echem na całym świecie.

“Istnieją dalsze oznaki spowolnienia na rynkach mieszkaniowych o ustalonej pozycji, zwłaszcza w Sydney i Melbourne”, powiedział Lowe w swoim oświadczeniu. “Główną krajową niepewnością nadal są perspektywy konsumpcji, chociaż oczekuje się, że wzrost dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych i stabilizacja rynku mieszkaniowego będą wspierać wydatki”.

RBA ma nadzieję, że ostatnie obniżki podatków dla gospodarstw domowych ożywią konsumpcję, a słabnąca waluta podniesie eksporterów i pomoże ochronić gospodarkę przed globalnymi wstrząsami. Jednak przy spadku największego eksportu tego kraju – rudy żelaza i węgla – i zmaganiu się Australijczyków z rekordowym zadłużeniem i słabym wzrostem płac, prawdopodobnie trudno będzie uniknąć dalszych obniżek stóp.

Stopy procentowe w Australii znajdują się obecnie na rekordowo niskich poziomach, po ostatniej obniżce z bieżącego roku. Źródło: Trading Economics

Przed publikacją decyzji ws. stóp procentowych, rynek zapoznał się z osobną publikacją dotyczącą australijskiej gospodarki, a mianowicie wynikami sprzedaży detalicznej w lipcu i całym drugim kwartale (godzina 03:30). Jak wynikało z przedstawionych danych, dynamika sprzedaży w ujęciu miesięcznym osiągała ujemny pułap -0,1% wobec prognozowane 0,2% i wyniku 0,4% z czerwca. W skali kwartału dynamika co prawda rosła (+0,2%) jednak wolniej niż zakładali analitycy (+0,3%). Właśnie po publikacji danych o retail sales AUD/USD testował wtorkowe minima oraz najniższe poziomy cenowe od niemal miesiąca, aby następnie znieść większość spadków po decyzji RBA.

AUDUSD testował poziomy pod 0,67 USD. Wykres AUDUSD dostarcza TradingView
AUDUSD testował poziomy pod 0,67 USD. Wykres AUDUSD dostarcza TradingView

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Rynek czeka na kolejną rundę danych PMI

Początek miesiąca niesie ze sobą zawsze publikacje indeksu menedżerów zakupowych (z ang. PMI), który jest subiektywną oceną kondycji poszczególnych gałęzi gospodarki. Po poniedziałkowej publikacji wskaźników dla przemysłu, wtorek przyniesie ze sobą publikacje PMI dla sektora budowlanego (UK, godzina 10:30) oraz sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych (godzina 15:45).

Oprócz tego w kalendarzu nie znalazło się miejsce na więcej istotniejszych publikacji makroekonomicznych, inwestorzy powracają więc relatywnie spokojnie do handlu po przerwie wynikającej ze Świętem Pracy w USA, które miało miejsce w poniedziałek. Zmienność FX w skali ostatnich dwudziestu czterech godzin wydaje się przeciętna, widać jednak dominację dolara, który zyskuje wyraźnie do funta szterlinga (+0,4%) oraz euro (+0,2%).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTen Square Games [TEN], Famur [FMF] – Gorące spółki dnia 3.09.2019
Następny artykułBinance uruchamia dwie wersje testowe platformy Binance Futures
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here