Naga Marketslogo rba na ścianie budynkuPiątkowa sesja europejska będzie właściwie pusta pod względem makroekonomicznym. Przed południem poznamy jedynie inflację w Niemczech oraz produkcję przemysłową strefy euro. Reszta dnia też powinna upłynąć bez istotnych informacji. W nocy Chińczycy opublikowali znacznie lepszy od oczekiwań bilans handlowy. RBA martwi się, że jeśli w Kraju Środka dojdzie do spowolnienia, ucierpi cały świat. Singapur po raz drugi w tym roku zacieśnia prowadzoną politykę monetarną.

Bank Rezerwy Australii publikuje raport stabilności finansowej

RBA opublikowało najnowszy raport dotyczący stabilności finansowej kraju. Ogólnie można powiedzieć, że bank centralny nie obawia się o warunki wewnętrzne, ale bardziej o wpływ wydarzeń globalnych na gospodarkę. Kraj rozwija się w dobrym tempie, chociaż doszło do spowolnienia na rynku nieruchomości, gdzie sentyment stał się bardziej ostrożny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecny spadek ceny domów jest niewielki w stosunku do skali wcześniejszych wzrostów. Gwałtowny lub mocny spadek cen mógłby zagrozić systemowi finansowemu kraju oraz finansom gospodarstw domowych.

Poziom zadłużenia gospodarstw domowych jest wysoki, ale nie wydaje się być obecnie dużym ryzykiem. Stanie się nim dopiero w przypadku ograniczenia konsumpcji. Zbyt szybkie zacieśnianie polityki monetarnej (które raczej nie nastąpi) mogłoby zaszkodzić rynkowi nieruchomości jeszcze mocniej.

Ryzyko dla globalnej stabilności finansowej wzrosło z kilku powodów. Największym z nich jest napięcie handlowe między dwoma największymi gospodarkami świata. Jeśli w Chinach dojdzie do spowolnienia gospodarczego, może to doprowadzić do światowej recesji. AUDUSD właściwie nie zareagował na publikację raportu.

wykres AUDUSD H1 12.10.2018
AUDUSD zignorował raport RBA

Dolar singapurski nieco silniejszy po decyzji banku centralnego

Monetary Authority of Singapore (MAS) zdecydował się na delikatną podwyżkę SGDNEER, czyli akceptowanej wartości waluty Singapuru. Pozwoli to na utrzymanie stabilnych cen w średnim terminie. Nie zmienia się jednak szerokość akceptowanych widełek. To już druga taka decyzja w tym roku.

MAS spodziewa się, że w tym roku inflacja bazowa znajdzie się w okolicach 1,5-2,0%, a w przyszłym w przedziale 1,5-2,5%. Wzrost PKB nadal jest prognozowany w przedziale 2,5-3,5%, ale zdaniem banku centralnego ostateczny wynik powinien być bliżej górnej granicy. W przeszłym roku gospodarka powinna rosnąć nieco wolniej, ale nadal w wymienionych widełkach.

wykres USDSGD H1 12.10.2018
Dolar singapurski umocnił się po decyzji banku centralnego

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 12 października

kalendarz makroekonomiczny 12.10.2018

Partnerem cyklu  jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here