Naga MarketsDziś w nocy Bank Australii opublikował streszczenie z lipcowego spotkania. Raport ma neutralny wydźwięk, choć zdaniem wielu analityków jest nieco bardziej jastrzębi niż się spodziewano po ostatniej decyzji Banku. Ponadto poznaliśmy dane inflacyjne z Nowej Zelandii, a dziś Mark Carney będzie zeznawał w sprawach stabilności finansowej Wielkiej Brytanii przed Komisją Skarbu. Być może dowiemy się czegoś nowego o kolejnych ruchach Banku Anglii.

Minutki RBA dosyć pozytywne

Z opublikowanego przez Bank Australii raportu nie dowiedzieliśmy się nic przełomowego, raczej miały one formę doprecyzowania tego, co już wiemy. Bard zgodził się, że kolejny ruch stóp procentowych raczej będzie w górę, o ile gospodarka poprawi się zgodnie z oczekiwaniami. Jak na razie zarząd Banku nie widzi żadnych podstaw do zmiany polityki pieniężnej w najbliższym terminie.

Prognozy dla rynku pracy są pozytywne, wzrasta liczba nowych miejsc pracy. Ostatnie dane potwierdzają prognozy o wzroście PKB o ponad 3% w 2018 i 2019 roku. Dolar australijski jest obecnie nieco słabszy, ale ciągle znajduje się w zasięgu z ostatnich dwóch lat. RBA zauważyło, że wzrost przychodów gospodarstw domowych nieco zwolnił w ciągu ostatnich kilku lat. Instytucja martwi się nieco o stabilność finansową gospodarstw, „chce się im bacznie przyglądać”.

Prognozy nadal mówią o podwyżce stóp dopiero w 2020 roku. Dolar australijski zareagował na nieco jastrzębie minutki umocnieniem. Cena AUDUSD wzrosła o około 40 pipsów.

Wzrost AUD w reakcji na minutki

Inflacja w Nowej Zelandii najwyżej od lat

Na początku sesji azjatyckiej Nowa Zelandia opublikowała dane dotyczące inflacji w drugim kwartale roku. W ujęciu kwartalnym inflacja konsumencka wyniosła 0,4%, nieco słabiej od oczekiwanych 0,5%. Ważniejsze jest jednak to, że inflacja bazowa znalazła się na najwyższym poziomie od 7 lat, wynosi obecnie 1,7% (poprzednio 1,6%).

Dobre dane wsparły dolara nowozelandzkiego, który zanotował silny wzrost i jest obecnie na poziomie 0,6830. Rosnąca inflacja może oznaczać nadejście zacieśniania polityki monetarnej przez nowozelandzki bank centralny.

NZD jest zdecydowanym zwycięzcą azjatyckiej sesji

Zeznania Carneya

O 10 polskiego czasu rozpocznie się najciekawsze wydarzenie makroekonomiczne europejskiej sesji. Mark Carney będzie zeznawał przed Komisją Skarbu. Wypowie się na temat stabilności finansowej Wielkiej Brytanii. Patrząc na plan spotkania, raczej nie powinniśmy spodziewać się istotnych informacji na temat polityki monetarnej. Mimo to warto posłuchać, co prezes Banku Anglii ma do powiedzenia, a nuż czymś zaskoczy.

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 17 lipcatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here