Naga Marketsjapońscy kibice z flagami na twarzachSesja europejska upłynie pod znakiem danych z Wielkiej Brytanii. Poznamy PKB w ujęciu miesięcznym, a także informacje dotyczące produkcji przemysłowej, dóbr w fabrykach oraz bilans handlowy. Chwilę potem przemawiać będzie Haldane z Banku Anglii. W nocy poznaliśmy bardzo dobre dane z Japonii, które przebiły wszelkie oczekiwania. Mogliśmy również posłuchać wypowiedzi członka FOMC – Johna Williamsa.

Williams jastrzębi

Szef FED w Nowym Jorku wystąpił dzisiaj w Indonezji. Powiedział, że rynek pracy w USA jest „bardzo silny”, a na razie nie widać presji inflacyjnej. Transparentność i otwarta komunikacja są kluczami do zminimalizowania globalnego niezrozumienia prowadzonej polityki i problemów na rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Normalizacja polityki monetarnej jest korzystna dla wszystkich, ponieważ redukuje brak równowagi na rynkach finansowych. Jak na razie Stany Zjednoczone nie odczuły działań odwetowych ze strony Chińczyków w wojnie handlowej. Williams uważa, że istnieje obecnie duża dysproporcja między sytuacją gospodarczą w USA, a resztą świata.

Cena dolara nieco osłabiła się ubiegłej nocy w stosunku do euro, ale raczej nie był to wpływ słów członka FOMC. EURUSD znalazł się kilka pipsów powyżej 1,15, szerszy sentyment jest jednak nadal spadkowy.

wykres EURUSD eurodolar M30 10.10.2018
Eurodolar nieco umocnił się w nocy

Wysokie zamówienia maszyn w Japonii

Tuż przed północą Japonia opublikowała informacje dotyczące zamówień maszyn we wrześniu. Dane przebiły wszelkie oczekiwania, w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 6,8% zamiast oczekiwanego spadku w wysokości 3,9%. Rok do roku zamówienia urosły o 12,6% przy prognozach na poziomie 1,8%.

wykres przedstawiający zamówienia maszyn w japonii
Zamówienia maszyn w ostatnich miesiącach

Wysoka wartość zamówień jest dobrą oznaką dla wydatków kapitałowych. Japońskie spółki powinny pozostać silne w tym roku fiskalnym, co już sugerował raport Banku Japonii z zeszłego tygodnia.

Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami pozostaje czynnikiem ryzyka dla prognoz, ponieważ może doprowadzić do pośredniego spadku zakupów ze strony Chin, przez co niektórzy producenci japońscy mogą zrezygnować z kupowania nowego wyposażenia.

Producenci są wyczuleni na rozwój sytuacji dotyczącej globalnego handlu, ponieważ dużą część maszyn i części eksportują do Chin, które z kolei produkują gotowe dobra na sprzedaż do Stanów Zjednoczonych i innych rynków.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 10 października

kalendarz makroekonomiczny 10.10.2018

Partnerem cyklu  jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here