Naga MarketsDzisiejsza noc upłynęła bez istotnych publikacji makroekonomicznych. Richard Clarida (FED) powiedział, że gospodarka USA znajduje się w dobrym miejscu. Kuroda z Banku Japonii omówił kwestię spowolnienia chińskiej gospodarki. SEC po raz kolejny oskarża Elona Muska o publikowanie nieprawdziwych informacji na temat Tesli. Indie i Pakistan zaostrzają działania wojenne, mówi się o serii wzajemnych bombardowań. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą zeznania prezesa FED w amerykańskim Kongresie.

Clarida: Pora na ewaluację działań FED

Podczas swojego wystąpienia Richard Clarida powiedział, że teraz jest dobra pora na sprawdzenie dotychczasowych efektów działań podejmowanych przez FED. Amerykańska gospodarka jest w świetnym stanie. Prawie osiągnięto pełne zatrudnienie, a inflacja znajduje się w okolicach celu postawionego przez Rezerwę Federalną.

Biorąc pod uwagę fakt, że wzrost cen się ustabilizował, FED ma luksus bycia cierpliwym, nie ma konieczności podejmować decyzji w najbliższym czasie. Zwiększył się globalny popyt na amerykańskiego dolara, banki chcą zwiększyć swoje rezerwy. Krzywa rentowności jest płaska, ale nie jest to sygnał odwrócenia zapowiadający recesję.

Dodał również, że nie będzie ignorował sygnałów z rynku akcji, nawet jeśli jego głównym celem jest śledzenie rzeczywistej gospodarki. „Nie można się mocno opierać na giełdzie. Występuje tu wiele szumów, ale czasem pojawiają się realne sygnały” – wyjaśnił Clarida. Wypowiedzi wiceprezesa FED nie odbiegają od ogólnej retoryki banku, co widać po właściwie zerowej reakcji dolara.

wykres EURUSD M15 26.02.2019
Na eurodolarze niewiele się w nocy działo

Kuroda niepokoi się o Chiny

Prezes Banku Japonii wystąpił dziś w nocy w japońskim parlamencie. Skupił się przede wszystkim na sytuacji chińskiej gospodarki. W ciągu drugiej połowy 2018 roku doszło tam do widocznego spowolnienia. Kuroda jest zdania, że gospodarka Państwa Środka przyspieszy w trzecim i czwartym kwartale, jak tylko podjęte decyzje monetarne i fiskalne zaczną działać.

chiny PKB
Chińskie PKB uległo mocnemu spowolnieniu, ale ma przyspieszyć w drugiej połowie roku

Prezes BOJ powiedział również, że planowana w Japonii podwyżka VAT powinna uderzyć w gospodarstwa domowe w mniejszym stopniu niż to miało miejsce w 2014 roku. Bank będzie uważnie śledził wpływ wyższych podatków na gospodarkę kraju, szczególnie na sentyment w konsumpcji oraz wysokość wynagrodzeń.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 26 lutego

kalendarz makroekonomiczny 26.02.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here