Naga Marketsflaga japoniiDzisiejszej nocy pojawiło się mnóstwo ciekawych doniesień. Niech świadczy o tym fakt, że decyzja Banku Japonii wcale nie była najważniejszym wydarzeniem. Premier Chin wypowiedział się dogłębnie na temat gospodarki kraju. Poznaliśmy również więcej szczegółów dotyczących rozmów handlowych, zarówno ze strony Amerykanów, jak i Chińczyków. Korea Północna zapowiedziała, że jest gotowa na zerwanie negocjacji dotyczących denuklearyzacji. Wilkins z Banku Kanady martwi się wysokim zadłużeniem i na razie nie widzi potrzeby podwyżek stóp procentowych.

Chiny pod presją spadkową

Premier Chin Li Keqiang pojawił się na konferencji prasowej po zakończeniu kongresu partyjnego. Powiedział, że rząd nie pozwoli na spowolnienie gospodarcze silniejsze od zakładanego zasięgu. Osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie 6,6% było ciężkim wyzwaniem. Chińczycy muszą podjąć stanowcze kroki z walce z presją spadkową.

Przed gospodarką Państwa Środka stoi wiele czynników niepewności, ale rząd ma wiele narzędzi do wykorzystania, między innymi wymagania dla rezerw bankowych oraz stopy procentowe. Od 1 kwietnia w życie wejdą obniżki podatków. Kraj również ma się bardziej otworzyć na zagranicznych inwestorów.

Chińczycy nadal rozmawiają z USA w celu rozwiązania kwestii handlowych. Oba kraje więcej łączy niż dzieli. Premier powiedział, że widać znaczący postęp mimo wielu przeszkód po drodze. W międzyczasie Donald Trump stwierdził, że ostateczny wynik negocjacji poznamy w ciągu 3-4 tygodni, niezależnie od wyniku. Czy to będzie już koniec groźby wojny handlowej?

Polityka monetarna BOJ bez zmian

Bank Japonii podjął dziś w nocy decyzję w sprawie polityki monetarnej. Tak jak oczekiwano, krótkoterminowa stopa procentowa pozostała na poziomie -0,1%. Dwóch z dziewięciu członków nie zgodziło się z tą decyzją.

W opublikowanym oświadczeniu możemy przeczytać, że japońska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie, ale eksport i produkcja spowolniły z powody słabości innych krajów. Eksport powinien pozostać słabszy jeszcze przez jakiś czas, ale powinniśmy zanotować stopniowe odbicie. USDJPY najpierw umocnił się przed samą decyzją, a już po jej publikacji zaczął tanieć, ostatecznie wrócił do punktu wyjścia. Czekamy jeszcze na konferencję prasową z udziałem prezesa Banku Japonii.

wykres USDJPY M15 15.03.2019
Jen mocno wahał się w nocy, ale ostatecznie nie doszło do przełamania równowagi

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 15 marca

kalendarz makroekonomiczny 15.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here