TMS


jerome powellDzisiejsza sesja upłynie pod znakiem danych z USA. Najważniejszy będzie oczywiście odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, czyli słynne NFP. Analitycy oczekują wzrostu w okolicach 200 tys. osób. Dokładne prognozy poszczególnych instytucji podamy w osobnym artykule. W nocy miało miejsce kolejne przesłuchanie prezesa Banku Japonii. Swoje wystąpienie miał również Jerome Powell, który wypowiedział się między innymi na temat porozumienia handlowego z Chinami.

Prezes FED o wojnie handlowej

Po północy polskiego czasu swoje wystąpienie miał Jerome Powell. Szef Rezerwy Federalnej jest bardzo zadowolony z kondycji amerykańskiej gospodarki. Liczba miejsc pracy ciągle rośnie, podobnie jak wynagrodzenia. W ogólnym rozrachunku gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się świetnie.

Zdaniem prezesa FED dotychczasowe taryfy celne nałożone przez USA i Chiny nie mają dużego efektu na wielkość wzrostu gospodarczego czy inflację. Dużo ważniejsza jest niepewność odczuwana przez przedsiębiorstwa. Wiele z firm zdecydowało się na wycofanie z inwestycji, co może przełożyć się na wzrost gospodarczy. Powell obawia się jednak wybuchu wojny handlowej na pełną skalę, ponieważ wtedy skutki mogą być znacznie mocniejsze.

W międzyczasie Donald Trump ogłosił na Twitterze, że komunikacja z Chińczykami przebiega wzorcowo i z pewnością uda się osiągnąć porozumienie w ciągu najbliższych 90 dni. Chiński Minister Handlu powiedział, że należy odpowiednio zająć się wszelkimi kwestiami dzielącymi oba kraje.

Kuroda stoi przy swoim stanowisku

Dziś miało miejsce drugie parlamentarne przesłuchanie prezesa Banku Japonii. Kuroda stwierdził, że nie ma potrzeby dalszego luzowania polityki monetarnej. Co więcej, nie istnieje scenariusz dotyczący narzędzi niezbędnych do mocniejszego luzowania. Zanim by do niego doszło, BOJ musiałby dokładnie ocenić wszelkie koszty i zyski z takiej decyzji. Ostatecznie polityka monetarna jest tylko jednym z czynników wpływających na inflację.

Kuroda wypowiedział się również na temat ryzyka globalnego. Bank Japonii uważnie przygląda się kwestii napięcia handlowego między USA a Chinami oraz Brexitu. Dodał również, że podwyżki stóp przez FED odzwierciedlają siłę amerykańskiej gospodarki, a nie całego świata. Z tego powodu nie ma powodu do odpowiadania w ten sam sposób.

wykres USDJPY H1 7.12.2018
Jen osłabił sie nieco ostatniej nocy – USDJPY H1

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 7 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 7.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazNoble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here