Naga Markets


budynek feduOstatni poranek tygodnia będzie bogaty w doniesienia z Wielkiej Brytanii. O 10:30 poznamy serię danych, w tym PKB, produkcję przemysłową oraz bilans handlowy. Po południu USA opublikuje dane inflacyjne. Po północy swoje przemówienie miał Richard Clarida z FED, gołębi wydźwięk osłabił nieco dolara. Goldman Sachs prognozuje, że zbliża się fala wzrostów na złocie.

Gołębi Clarida

Wiceprezes Rezerwy Federalnej jest kolejnym członkiem amerykańskiej instytucji, który stał się bardziej gołębi w swoich wypowiedziach. Wygląda na to, że faza cyklicznych podwyżek stóp procentowych już się kończy. FED poświęci 2019 rok na cierpliwe obserwowanie rozwoju sytuacji oraz ewaluacji dotychczasowej polityki.

Clarida zapowiedział, że jeżeli pojawią się nowe sygnały gospodarcze, to FED na nie odpowiednio zareaguje, aby utrzymać gospodarkę na dobrym tempie wzrostu. Globalne perspektywy obniżyły się nieco w ostatnim czasie, a warunki finansowe uległy zacieśnieniu. FED zamierza obserwować rozwój sytuacji i dostosowywać się na bieżąco.

Amerykańska gospodarka radzi sobie świetnie, wzrost powyżej średniej powinien się na razie utrzymać. Ostatnie osłabienie tempa wzrostu cen oznacza, że być może cel inflacyjny nie został jeszcze osiągnięty w dłuższym terminie. Polityka monetarna FED nie jest jeszcze w stanie zrównoważenia. Dolar delikatnie osłabił się po słowach członka FED, EURUSD wzrósł o około 30 pipsów.

wykres EURUSD M15 11.01.2019
Dolar delikatnie osłabił się po gołębich komentarzach Claridy

Złoto najdroższe od 2013 roku?

Goldman Sachs podwyższył prognozę cenową dla złota. Uważa obecnie, że w ciągu 12 następnych miesięcy jego cena osiągnie poziom 1425 dolarów za uncję. Kruszec nie był tak drogi od ponad pięciu lat. Wzrost ryzyka geopolitycznego, luźna polityka banków centralnych i strach przed recesją powinny sprawić, że inwestorzy uciekną w stronę bezpiecznych przystani.

Wzrost popytu widać między innymi na ETF-ach. Wczoraj cena na giełdzie nowojorskiej wzrosła do poziomu 1287,40 USD, o 10% wyżej niż dołek z sierpnia. Zwiększa się również wolumen transakcji na złocie. Suki Cooper ze Standard Chartered uważa, że spekulanci zainteresowali się kruszcem, zajmując pozycję kupujących.

wykres Złoto D1 11.01.2019
Złoto rośnie już od sierpnia

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 11 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 11.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazCoinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here