Naga MarketsDzisiejsza noc upłynęła w miarę spokojnie. W okolicach pierwszej swoje przemówienie miała Michele Bullock z Banku Rezerwy Australii. Mówiła o rynku nieruchomości oraz stabilności finansowej kraju. Mniej więcej w tym samych czasie Bank Japonii opublikował minutki ze styczniowego spotkania, tutaj obyło się bez niespodzianek. W trakcie sesji europejskiej poznamy dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii. Inwestorzy będą szczególnie czekać na wieczorną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych oraz konferencję prasową z udziałem Powella.

Optymistyczna, choć nieco ostrożna Bullock

Ostatnie dane z Australii oraz zmiana podejścia RBA ostudziły nieco entuzjazm co do sytuacji w kraju. Michele Bullock podczas dzisiejszego spotkania była jednak dosyć optymistyczna. Powiedziała, że zadłużenie gospodarstw domowych jest dobrze zabezpieczone. Stawki rat pozostają niskie, a banki są odporne na szoki. Ryzyko wynikające ze zbyt dużej podaży nowych mieszkań jest podwyższone, ale ograniczone.

Obecnie warunki przyznawania kredytów są bardziej rygorystyczne niż w ubiegłych latach, a to za sprawą poprawy praktyk przez banki. Może to się jednak odbić na deweloperach mieszkaniowych. Bullock podkreśliła, że banki muszą nadal udzielać pożyczek, ale powinny liczyć się z tym, że część z nich nie zostanie spłacona. RBA jest zdania, że kredytodawcy nie powinni bardziej zacieśniać warunków. Pierwsze oznaki zelżenia kredytowania widać już w Zachodniej Australii.

Dolar australijski zareagował na wypowiedź członek RBA spadkami. Cena AUDUSD zanurkowała w ciągu godziny o ponad 30 pipsów, jednak w kolejnych godzinach część tych strat została odrobiona. Obecnie Aussie oscyluje w okolicach 0,7070.

wykres AUDUSD M15 20.03.2019
Aussie zanurkował, ale odrobił już większość strat

Minutki Banku Japonii – nihil novi

Publikacja dzisiejszych minutek ze styczniowego spotkania Banku Japonii równie dobrze mogła się nie odbyć. Większość rzeczy poruszanych podczas zebrania poznaliśmy już po wypuszczeniu 31 stycznia podsumowania. Ponadto mieliśmy już później kolejne spotkanie BOJ, z którego podsumowanie poznamy już za parę dni – 26 marca.

Większość członków Banku Japonii jest zdania, że potrzeba jeszcze wiele czasu do osiągnięcia celu cenowego. Obecne luzowanie polityki monetarnej powinno być kontynuowane. Jeden z członków zarządu banku centralnego powiedział jednak, że niekorzystne będzie utwierdzanie rynków w przekonaniu, że Bank nie będzie zmieniał swojej polityki przez długi czas, ponieważ każda jej modyfikacja może doprowadzić do nadmiernej reakcji.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 20 marca

kalendarz makroekonomiczny 20.03.2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here