Naga Marketskontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiDzisiejsza sesja zapowiada się całkiem ciekawie. Wracamy po długim weekendzie, a na rynkach wiele się dzieje. Od rana poznamy serię danych makroekonomicznych z Europy, w tym CPI oraz wartość indeksu Ekonomicznego ZEW w Niemczech oraz dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Najciekawszym tematem są jednak rozmowy przeprowadzone przez przedstawicieli USA i Chin w sprawie handlu. Włosi muszą złożyć do dzisiaj poprawiony budżet na przyszły rok.

Pierwsze rozmowy od miesięcy

Sekretarz Skarbu USA Steve Mnuchin oraz wicepremier Chin Liu He powrócili do tematu handlu między dwoma największymi gospodarkami świata. Rozmowa telefoniczna odbyła się w zeszły piątek, tak wynika z anonimowych źródeł w Waszyngtonie. Nie doszło do osiągnięcia żadnych konkretnych rezultatów.

Gazeta z Hongkongu – South China Morning Post – opublikowała dziś informację, że Liu „jest oczekiwany” w Waszyngtonie w najbliższym czasie. Podobną pogłoskę podał wczoraj Wall Street Journal.

Jest to kolejna rozmowa telefoniczna po tej mającej miejsce dwa tygodnie temu między prezydentami obu krajów. Po pół roku przerwy USA i Chiny ostrożnie wracają do negocjacji. Trump i Xi mają się spotkać podczas dwudniowego zebrania G20, które rozpocznie się 30 listopada w Argentynie.

„Jesteśmy gotowi do negocjacji z USA” – powiedział chiński premier podczas wtorkowego wystąpienia w Singapurze. Dodał, że rozmowy muszą opierać się na dwustronnym szacunku, równowadze oraz dobrych intencjach. Li Keqiang jest przekonany, że USA i Chiny znajdą rozwiązanie, które będzie zaakceptowane przez obie strony.

Włosi tną prognozy wzrostu

Włoski Minister Finansów i Gospodarki chce, żeby cel dla wzrostu PKB w przyszłym roku znalazł się poniżej 1,5%. Prawdopodobnie będzie to przedział 1,1-1,2%. Może to być efekt planowanego cięcia wydatków rządowych. Rzekomo Włosi chcą utrzymać cel dla deficytu budżetowego w przyszłym roku na poziomie 2,4%.

Jest prawdopodobne, że koalicyjny rząd nie wprowadzi wystarczająco dużo poprawek do proponowanego budżetu, aby został on zaakceptowany przez Komisję Europejską. Przypomnijmy, termin złożenia zrewidowanego budżetu mija dzisiaj. Możemy oczekiwać wzmożonych rozmów między rządem Włoch a przedstawicielami UE w nadchodzących dniach.

wykres eurusd m15 13.11.2018
Euro delikatnie się umocniło dzisiejszej nocy

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 13 listopada

kalendarz makroekonomiczny 13.11.18

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here