Naga Marketskubek kawy obok laptopaAzjatycka sesja upłynęła w miarę spokojnie. Australia opublikowała nieco słabsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości. Na srebrze doszło do silnego, niczym nieuzasadnionego wystrzału ceny, jednak wykres wrócił już do normy. W Wietnamie trwa szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kin Jong Una. W nocy swoje przemówienie miał Kataoka z Banku Japonii, który nie zgadza się ze stanowiskiem swojego przełożonego. Goldman Sachs opublikował serię prognoz gospodarczych.

Goldman Sachs o globalnej gospodarce

Najnowszy raport opublikowany przez Goldman Sachs prognozuje globalny wzrost PKB w 2019 roku w wysokości 3,5%. Zaznaczono jednak, że istnieje ryzyko spadku tej wartości. Spojrzenie na kurs dolara amerykańskiego pozostaje spadkowe – jest to odzwierciedlenie gołębich komunikatów FED. Szansa na podwyżkę stóp w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy jest niższa. Żeby do niej doszło, potrzeba odbicia zarówno wzrostu gospodarczego, jak i bazowej inflacji.

W ciągu najbliższego kwartału powinna wzrosnąć cena ropy naftowej. Bank jest pozytywnie nastawiony do amerykańskiej gospodarki. Według raportu spowolnienie spowodowane ciaśniejszymi warunkami finansowymi powinno się osłabić. Wzrost w Chinach może powrócić, pojawiają się pierwsze pozytywne oznaki.

Europa nadal pozostaje najsłabszym regionem – Włochy są w recesji, Niemcom niewiele do tego stanu brakuje. Oczekiwania dotyczące zacieśniania polityki monetarnej przez EBC opóźniły się. Pierwsza podwyżka powinna nastąpić nie wcześniej niż na koniec 2019 roku.

pkb strefa euro
Wzrost gospodarczy w strefie euro wyraźnie słabnie

Kataoka nie zgadza się z trwałym luzowaniem

W nocy swoje przemówienie miał Goushi Kataoka z Banku Japonii. Powiedział, że jest przeciwny strategii trwałego luzowania polityki monetarnej. Jego zdaniem doprowadzi to do zwiększonej niepewności na rynkach, a do osiągnięcia celu cenowego nadal daleka droga.

Bank Japonii powinien zastosować inne środki do szybkiego osiągnięcia inflacji na poziomie 2%. Zdaniem Kataoki najlepszym rozwiązaniem byłoby jeszcze silniejsze luzowanie polityki monetarnej, ale na krótki okres, a następnie podwyżka stóp i próba normalizacji.

Inflacja bazowa w Japonii wyniosła 0,8% w styczniu. Od 2015 roku nie znajdowała się powyżej 1%, nie mówiąc już o osiągnięciu w długim terminie celu na poziomie 2%.

japonia inflacja
Japońska inflacja nadal jest słabsza od postawionego celu

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 27 lutego

kalendarz makroekonomiczny 27.02.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here