Naga MarketsNajważniejszą publikacją sesji azjatyckiej były oczywiście minutki Bank of Japan. Dokument podsumowujący ostatnie posiedzenie japońskiego banku centralnego… nie zaskoczył. BoJ zwraca jednak uwagę na problemy Japonii, a wtóruje mu tamtejszy minister finansów. 


Powracającym tematem na kolejnych posiedzeniach BoJ jest kwestia poziomu inflacji w kraju. Obecnie sytuacja w Japonii powoli się poprawia – zarówno prezes Kuroda jak i pozostali członkowie Bank of Japan zgodnie przyznali, że prognozy dotyczące wskaźnika przestały zniżkować. To pierwszy sygnał, że może być lepiej – zauważają analitycy Nomura.

Większość składu BoJ zgadza się co do tego, że obecny program skupu aktywów należy kontynuować. Członkowie Banku liczą, że w kolejnych miesiącach poprawiająca się koniunktura oraz rosnąca presja inflacyjna skłonią przedsiębiorców do podwyżek wynagrodzeń Japończyków. Do tego pomysłu dołącza się japońskie ministerstwo finansów, które osobą ministra zaproponowało by krajowe firmy sięgnęły do swoich rezerw i przeznaczyły je na podwyżki dla swoich pracowników.

Wypowiadając się dzisiaj publicznie, Taro Aso stwierdził również, że szybko starzejące się społeczeństwo jest największym zagrożeniem dla Japonii. Liczba japońskich stulatków we wrześniu 2016 roku wyniosła niemal 68 tys. co jest jedną z najwyższych wartości na całej kuli ziemskiej. Sytuację pogarsza fakt, że liczba Japończyków powyżej setnego roku życia w ciągu ostatniej dekady wzrosła czterokrotnie. Z punktu widzenia gospodarki, tak duża liczba nie pracujących osób, które otrzymują emerytury a czasem potrzebują również specjalistycznej opieki nie jest pożądana. Aso doskonale o tym wie prognozując, że Japonia będzie miała spore problemy z uzyskaniem nadwyżki budżetowej już w 2020 roku.

Abe ogłasza przedterminowe wybory

Poniedziałek, choć zazwyczaj cichy, w tym tygodniu przyniósł informację o przedterminowych wyborach, które mają odbyć się w Japonii. Premier Shinzo Abe zamierza w ten sposób dać możliwość oceny swoich działań społeczeństwu. W trakcie konferencji stwierdził, że chce poznać opinię Japończyków na temat jego obecnej polityki socjalnej oraz tego, jak radzi sobie z nieobliczalnym Kim Dzong Unem. Abe zapewnił również, że w razie porażki i braku uzyskania bezwzględnej większości w wyborach przez jego partię poda się do dymisji – relacjonuje Nomura.

Nie jesteśmy zaskoczeni ani przez poniedziałkową konferencję premiera Abe, ani tym bardziej przez dzisiejsze minutki BoJ. Już w kwietniu przyszłego roku nastąpi zmiana na fotelu prezesa Bank of Japan i to właśnie stosunki pomiędzy premierem, a obecnym prezesem BoJ będą głównym tematem kolejnych miesięcy. Niewiadomą pozostają oczywiście przedterminowe wybory ogłoszone przez Abe, ale jego popularność w kraju wciąż jest na tyle duża, że szanse na zmianę władzy w Japonii są raczej niewielkie. To, wbrew oczekiwaniom, jest niedźwiedzim sygnałem dla jena, który będzie się nadal osłabiał gdy różnica pomiędzy polityką fiskalną a monetarną będzie się powiększać – czytamy w dzisiejszym komentarzu Nomury.

Komentarze dużych banków pochodzą z dzisiejszej aktualizacji FxWatcher. Sprawdź co jeszcze przygotowali analitycy>>>

Przegląd rynku

USD/JPY pomimo dość ważnych wydarzeń sesji azjatyckiej praktycznie nie zmieniło poziomu od wczorajszego wieczora. Para po gwałtownej, poniedziałkowej przecenie utrzymuje się w rejonie 111.60:

We wtorkowy poranek EUR/GBP ponownie testuje wsparcie w okolicy 0,8775. Cross już kilkukrotnie odbijał się od tej strefy, jednak za każdym razem reakcja była coraz słabsza. Niedźwiedzie prawdopodobnie będą próbowały pokonać tę okolicę doprowadzając do dalszej wyprzedaży EUR/GBP:

Kalendarz na wtorek, 26 września

Najważniejszymi publikacjami dzisiejszej sesji będą:

  • Indeks zaufania CB za wrzesień
  • raport sprzedaży domów na rynku pierwotnym w Stanach
    • Prognozy sierpniowych danych są wyraźnie optymistyczne. Szacuje się, że liczba sprzedanych nieruchomości wzrośnie do 585 tys.
  • Wystąpienie Janet Yellen
    • Prezes Rezerwy Federalnej zaszczyci swoją obecnością zebranych na 59 dorocznym spotkaniu National Association for Business Economics, w Cleveland
  • szacunki zmiany zapasów ropy API


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here