Naga MarketsBank Rezerw Australii (RBA) publikował oświadczenie o polityce pieniężnej (SOMP), w którym znalazły się między innymi zaktualizowane prognozy gospodarcze. Projekcje dotyczące PKB nie uległy dużej zmianie, a instytucja ponownie podkreślała, że zbyt silny AUD wpływa niekorzystnie na wzrost dynamiki głównych wskaźników ekonomicznych.


Stopy bez zmian, aby zapewnić „odpowiednie wsparcie” lokalnej gospodarce

Pełna treść protokołów RBA dostępna jest pod linkiem. Poniżej natomiast streszczenie najistotniejszych informacji, które znalazły się w treści dokumentu:

  • Prognozy inflacyjne w dół – CPI nie pokona progu 2% przed początkiem 2019 roku
  • Stopy procentowe utrzymywane są na stałym i niezmiennym poziomie, aby zagwarantować gospodarce odpowiedni poziom wsparcia
  • Prognoza PKB dla 2017 na 2,5%, 3,25% w 2018 oraz 3,25% w 2019
  • Stopa bezrobocia na 5,5% do czerwca 2019 i na 5,25% do grudnia 2019
  • Wzrostowa rewizja dynamiki kreacji miejsc pracy w pułapie kolejnych sześciu miesięcy

W początkowej reakcji AUD/USD delikatnie tracił, reagując na obniżone prognozy inflacyjne. Jednocześnie eksperci są zdania, że RBA prezentuje zbyt optymistyczne podejście do przyszłego wzrostu gospodarczego.

AUD/USD M5 – reakcja spadkowa na protokoły RBA. Na wyższych interwałach widać jednak brak istotniejszej zmienności w reakcji na publikację.

Dziwić może fakt, że główne wskaźniki inflacyjne znalazły się poza zakresem docelowym, który wyznacza sobie RBA. Co prawda jest on zazwyczaj dosyć elastyczny, pojawia się jednak pytanie, co bank centralny zamierza zrobić z tym faktem? Czyżby delikatne przygotowania pod cięcia stóp?

Relatywnie spokojny kalendarz na koniec tygodnia

W piątkowym kalendarzu makroekonomicznym główną rolę odgrywają dane z godziny 10:30 dotyczące brytyjskiej produkcji przemysłowej o bilansu handlowego:

Źródło: pl.tradingview.com

W godzinach popołudniowych rynki skupią się ponownie na UK i prognozach lokalnego PKB, a o 16:00 na indeksie nastrojów konsumentów według Uniwersytetu Michigan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here