Naga MarketsDzisiejsza sesja jest właściwie pusta pod względem publikacji makroekonomicznych. Poza stopą bezrobocia ze Szwajcarii i produkcją przemysłową z Niemiec nie dowiemy się niczego ciekawego. Ponadto Japończycy i Kanadyjczycy mają dzień wolny od pracy. Z tygodniowych wakacji za to wrócili Chińczycy i od razu dużo się dzieje. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwa zaczynają odczuwać widmo Brexitu.

Koniec wakacji dla Chin

Chińskie rynki finansowej budzą się po tygodniowej przerwie. W weekend doszło do czwartej w tym roku obniżki wymaganych rezerw bankowych. Minister finansów zapowiedział stymulację fiskalną gospodarki. Ludowy Bank Chin po raz pierwszy od piątku 28 września ustanowił nową stopę referencyjną USD/CNY – na 6,8957. Oznacza to, że juan jest najsłabszy w stosunku do dolara od maja 2017 roku.

Presja handlowa ze strony USA jest coraz silniejsza. Widać to chociażby po reakcji chińskiego rynku akcji. Mimo luzowania polityki monetarnej i fiskalnej Shanghai Composite otworzył się dzisiaj z luką spadkową, a potem jedynie zaczął pogłębiać spadki. Obecnie na giełdzie chińskiej trwa przerwa na lunch, ale indeks dotychczas spadł o około 2,8%, czyli jest około 80 pkt niżej niż na zamknięciu w ostatnią sesję września.

Poranny przegląd rynków – powrót Chińczyków, Brexit straszy przedsiębiorstwa
Shanghai Composite otworzył się z dużą luką spadkową

Brytyjskie firmy odczuwają Brexit

Niepewność co do rozwiązania negocjacji w sprawie Brexitu zaczyna odbijać się czkawką dla brytyjskich przedsiębiorstw. Brytyjska Izba Handlu przeprowadziła kwartalne badanie wśród firm na temat ogólnego sentymentu w biznesie. Odsetek przedsiębiorstw usługowych gotowych do zatrudnienia nowych pracowników w ciągu trzech najbliższych miesięcy spadł z 60% do 47%. Nie znajdował się tak nisko od pierwszego kwartału 1993 roku.

72% przedsiębiorstw zgłosiło problemy związane z rekrutacją. Wzrost eksportu i zamówień na eksport wśród firm wytwórczych jest najniższy od końca 2016 roku. Zmniejsza się chęć do przeprowadzania inwestycji. Adam Marshall z Brytyjskiej Izby Handlu obwinił pesymizm przedsiębiorców niepewnością związaną z Brexitem oraz brakiem chęci do poszerzania działalności przez przedsiębiorstwa.

79% dyrektorów finansowych firm oczekuje pogorszenia warunków biznesowych w rezultacie opuszczenia Unii Europejskiej, to najwyższy odsetek od czasu ogłoszenia wyniku referendum. 13% CFO jest bardziej optymistycznych co do perspektyw swoich przedsiębiorstw niż byli kwartał temu, w lipcu wartość ta wynosiła jednak 24%.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 8 października

Poranny przegląd rynków – powrót Chińczyków, Brexit straszy przedsiębiorstwa

Partnerem artykułu jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here