Naga MarketsŚroda przyniesie co nieco ciekawych danych makroekonomicznych. Najciekawszą kwestią będzie jednak dwudniowe przesłuchanie prezesa FED przed amerykańskim Kongresem. Jest to wydarzenie, które zazwyczaj ma miejsce dwa razy w roku. Poza tym dowiedzieliśmy się paru ciekawych rzeczy od innego członka FOMC.

Jerome Powell rozpoczyna zeznania

Sytuacja na rynkach walutowych jest w miarę ustabilizowana. Dolar amerykański odzyskał nieco siły, jednak rynki czekają na wystąpienie Powella, więc do tego czasu raczej nie powinno być dużych ruchów. NZD był najsilniejszą walutą dnia, wszystko dzięki dobrym danym inflacyjnym. Nieźle radził sobie również frank szwajcarski, który umocnił się wskutek pogłosek o możliwym rozpoczęciu zacieśniania polityki monetarnej przez SNB do końca przyszłego roku.

Dziś prezes FED będzie zeznawał przed Komisją Bankową Senatu. Choć może powiedzieć coś ciekawego, to raczej nie powinien wywołać burzy na rynkach. FED jest bardzo klarowny w swoich przekazach, znana jest ścieżka poziomu stóp w najbliższym czasie, mówi się o jeszcze dwóch podwyżkach w tym roku. Ostatnie dane makroekonomiczne wspierają oczekiwania, rynek pracy wygląda solidnie, a inflacja się poprawia. Powell prawdopodobnie powtórzy przekaz z minutek ze spotkania 13 czerwca.

Inflacja rośnie zgodnie z oczekiwaniami FED

Esther George jastrzębio o gospodarce USA

Prezes FED w Kansas City znana jest ze swojego jastrzębiego podejścia do polityki monetarnej. Potwierdziła to podczas ostatniego wystąpienia. Jej zdaniem gospodarka USA jest w idealnym stanie, a polityka stosowana przez FED powinna być neutralna. Potrzebne będą dalsze podwyżki stóp. George nie jest na razie pewna jak szybko i jak mocno należy zacieśniać stopy.

Obawia się o możliwość powstawania finansowej niepewności w niektórych sektorach. Nie potrafi na razie określić, czy rynki powinny się bawić o odwrócenie krzywej rentowności obligacji. Największym zagrożeniem dla gospodarki jest obecnie spór handlowy z Chinami.

George jest zwolenniczką dalszego podnoszenia stóp

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Co jeszcze nas dziś czeka?

O 10:30 poznamy dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii, a już pół godziny później ze strefy euro. Nie powinno tu być żadnych zaskoczeń, CPI w ujęciu rocznym w UE według prognoz wyniesie 2,0%, tak jak poprzednio.

Poza zeznaniami Powella w USA pojawią się informacje na temat budowy nowych domów. Szczególnie ważna jest liczba zezwoleń na budowę. Rynki oczekują nieco lepszego wyniku niż miesiąc temu: 1,33 mln vs 1,30 mln poprzednio.

Pozwolenia na budowę mają wpływ na cenę dolara

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 18 lipcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here