Naga MarketsDzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest wyjątkowo napakowany wydarzeniami, to chyba rekompensata za nudniejszy początek tygodnia. Poznamy wiele danych, które mogą wpłynąć na ceny walut, głównie statystyki dotyczące Produktu Krajowego Brutto kilku dużych gospodarek. W międzyczasie euro skoczyło w górę po osiągnięciu przez UE porozumienia w sprawie imigrantów. Nieznane są na razie jego szczegóły.

Unia nie śpi

W okolicach 5 rano Donald Tusk oświadczył na Twitterze, że podczas spotkania przywódców krajów UE udało się dojść do porozumienia w sprawie polityki migracyjnej. Nie znamy jednak jeszcze żadnych detali.

Wiadomo, że Włosi mocno naciskali na zaostrzenie obecnej polityki. Kraj ten ma dużo problemów wewnętrznych, ponadto to tutaj ląduje bardzo duża liczba imigrantów na łodziach z Afryki. EURUSD w reakcji na osiągnięcie porozumienia zareagowało gwałtownym wzrostem o ponad 70 pipsów. Rykoszetem tej decyzji dostała Rosja, na którą przedłużono sankcje o kolejne pół roku. Wcześniej ruch ten chcieli blokować właśnie Włosi, ale widocznie po osiągnięciu swoich celów są bardziej ulegli.

Reakcja EURUSD na newsa z Brukseli

Dobre dane z Japonii

W nocy opublikowano nieco danych z Azji i Pacyfiku. Liczba pozwoleń na budowę w Nowej Zelandii zwiększyła się w ujęciu miesięcznym o 7,1% po ostatnim spadku o 3,6%. Wzrost kredytów sektora prywatnego w Australii był w maju słabszy od oczekiwań, wyniósł 0,2% zamiast oczekiwanych 0,4%.

Za to w Japonii dane makroekonomiczne zaskakiwały wyłącznie pozytywnie. Inflacja konsumencka w Tokio wyniosła w czerwcu 0,7%, o 0,1 p.p. więcej niż oczekiwano i o 0,2 p.p. więcej niż w maju. Produkcja przemysłowa w maju w ujęciu miesięcznym spadła, ale znacznie mniej niż oczekiwały rynki: -0,2% vs -1,1%. Przypomnijmy, że poprzednio wzrosła o 0,5%.

Produkcja przemysłowa Japonii

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Dzień spod znaku PKB i inflacji

Liczba istotnych publikacji makroekonomicznych jest dzisiaj oszałamiająca. Skupmy się jedynie na tych najistotniejszych. Do południa poznamy dane dotyczące bezrobocia w Niemczech, inflację CPI w Polsce oraz strefie euro, a także odczyt PKB za pierwszy kwartał z Wielkiej Brytanii. Ponadto nadal trwa spotkanie liderów UE, więc może usłyszymy więcej istotnych informacji.

O 14:30 poznamy dane dotyczące wydatków konsumpcyjnych oraz osobistych w USA, a nieco później wartość indeksu Chicago PMI. Kanada opublikuje kwietniowe PKB w ujęciu miesięcznym, rynki spodziewają się płaskiej wartości w porównaniu ze wzrostem o 0,3% miesiąc wcześniej.

Kanadyjski wzrost PKB w ujęciu miesięcznym

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 29 czerwcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here