Naga MarketsChociaż większość osób w USA robi sobie długi weekend w związku z wczorajszymi obchodami Dnia Niepodległości, dziś nastąpi publikacja serii danych istotnych dla rynków. W międzyczasie MFW zmniejszyło prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec oraz zaczęło się martwić o wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych.

MFW obawia się o USA

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym wczoraj raporcie stwierdził, że obawia się wpływu stymulacji fiskalnej na tempo wzrostu inflacji. Zmniejszenie podatków przez Donalda Trumpa sprawiło, że FED musi przyspieszyć z podwyżką stóp, jeśli nie chce mieć problemów ze zbyt szybkim wzrostem cen. MFW uważa, że celem dla FED na 2020 rok powinny być stopy procentowe na poziomie 3,50-3,75%. Oznacza to, że przy obecnym tempie podnoszenia stóp czeka nas jeszcze 6-7 podwyżek, zanim dojdzie do unormowania sytuacji.

FED jest jeszcze daleko od poziomu stóp przewidywanego przez MFW

MFW obniżyło również prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec na ten rok. Zmiana jest dosyć znacząca, z 2,5% do 2,2%. Powodem są krótkoterminowe ryzyka dla niemieckiej gospodarki. Z drugiej strony, prognoza wzrostu PKB na 2019 rok zwiększyła się z 2,0% do 2,1%. Wśród ryzyka MFW wymienia zwiększony protekcjonizm, hard Brexit oraz problemy z długami krajów strefy euro.

Zdaniem MFW Niemcy powinni wykorzystać narzędzia fiskalne do zwiększenia inwestycji publicznych, co pozwoli na zwiększenie długoterminowego potencjału wzrostowego. Prognozy dla Niemiec zostały już obniżone również przez inne instytucje, w tym Bundesbank i Ifo.

MFW obniżyło prognozy dla Niemiec do poziomów bliższych obecnej rzeczywistości

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

ADP, ISM i zapasy ropy naftowej

Mimo luźniejszego dnia w USA, dziś nastąpi publikacja dużej liczby danych makro mogących mieć wpływ na rynki. O 14:15 poznamy zmianę zatrudnienia pozarolniczego ADP. Jest to ważny odczyt przed jutrzejszym NFP. Poprzednio wzrost zatrudnionych wyniósł 178 tys., teraz rynki spodziewają się nieco wyższej wartości w okolicach 190 tys.

Odczyt ADP jest zawsze ważną informacją przed następującą dzień później publikacją NFP

O 16:00 poznamy wartość wskaźnika ISM dla usług. Ma on pozostać nadal wysoki, choć nieco niższy niż ostatnio – 58,3 pkt vs 58,6 pkt poprzednio. Godzinę później nastąpi publikacja statystyk dotyczących zapasów ropy naftowej. Rynki spodziewają się zmniejszenia w porównaniu z poprzednim odczytem o 5,2 mln baryłek.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 5 lipcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here