Naga Marketsflaga japoniiSesja azjatycka upłynęła w miarę spokojnie. Przed pierwszą w nocy Japonia opublikowała porcję danych makroekonomicznych, które w większości były zgodne z oczekiwaniami analityków. Wypowiedzi prezesa RBNZ przeszły bez większego echa, nie powiedział nic istotnego dla rynków. Więcej do przekazania miał Bullard z FED. Przed południem czeka nas dużo odczytów z Europy, w tym dane inflacyjne z Francji, Polski i strefy euro, zmiana bezrobocia w Niemczech czy PKB w czwartym kwartale w Wielkiej Brytanii. W trakcie amerykańskiej sesji najważniejsze będą dane dotyczące kanadyjskiego wzrostu gospodarczego oraz sprzedaży nowych nieruchomości w USA.

Bullard zapowiada koniec normalizacji

James Bullard – prezes FED w St. Louis – powiedział, że proces normalizacji polityki monetarnej w USA ma się ku końcowi. Obecnie nie ma przestrzeni na dalsze podwyżki stóp. Członek FOMC ma nadzieję, że Rezerwa Federalna zatrzymała się w odpowiednim momencie. W przeszłości odwrócenie stopy rentowności obligacji było wiarygodnym sygnałem.

Bullard wypowiedział się również na temat samego procesu decyzyjnego FED. Stwierdził, że przy obecnym rozmiarze komitetu nie ma szans na to, żeby jeden członek go zdominował. Ma zamiar kontynuować obecną politykę monetarną bez znaczenia, kto dołączy do FED.

Jeśli chodzi o gospodarkę USA, to Bullard liczy na odbicie wzrostowe w drugim kwartale oraz przez resztę roku. Jak na razie jest zbyt wcześnie, żeby brać pod uwagę cięcie stóp. Po przemówieniu członka FED kurs dolara nieco się osłabił, ale w dalszej części nocy wrócił do normy.

wykres EURUSD M30 29.03.2019
EURUSD zareagował na wypowiedzi Bullarda niewielkimi wzrostami

Dane z Japonii osłabiły jena

Pół godziny po północy Japonia opublikowała dane dotyczące bazowej inflacji w Tokio oraz rynku pracy. Tak jak oczekiwano, CPI w marcu wyniosło 1,1% r/r, tyle co poprzednio. Stopa bezrobocia zaskoczyła pozytywnie, wyniosła w lutym 2,3% (oczekiwano 2,5%, poprzednio 2,5%).

Dwadzieścia minut później poznaliśmy kolejne dane. Sprzedaż detaliczna w lutym zawiodła, w ujęciu rocznym wzrosła o 0,4% przy prognozach na poziomie 0,9% (poprzednio 0,6%). Istotniejszy był jednak odczyt produkcji przemysłowej. Tutaj obyło się bez zaskoczeń, w ujęciu miesięcznym w lutym wzrost wyniósł 1,4%, tak jak oczekiwano (poprzednio -3,4%).

wykres USDJPY M30 29.03.2019
Jen nieco osłabił się po danych, ale w dalszej części nocy odzyskał część strat

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 29 marca

kalendarz makroekonomiczny 29.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here