Naga MarketsPo cichym poniedziałku przygotowujemy się na wtorkowe zatrzęsienie publikacji makroekonomicznych. Można rzec, że rozpoczęliśmy wcześnie – w nocy Reserve Bank of Australia opublikowało protokół z swojego ostatniego posiedzenia. Zieleń zagościła również na rynku kryptowalut, który zyskuje po wczorajszych informacjach płynących do nas ze spotkania grupy G20. Tymczasem brytyjski funt wyraźnie zyskuje przed porannymi danymi dotyczącymi inflacji. Czy zatem możemy liczyć na podwyżkę stóp w maju? 


Nocna publikacja RBA nie zaskoczyła nas niczym szczególnym. W reakcji na minutki dolar australijski traci do dolara amerykańskiego około 0,1% i jak na razie niewiele wskazuje, by wczorajsze wzrosty miały być kontynuowane: 

AUDUSD dzięki TradingView

Cały protokół można streścić w punktach poniżej:

  • inflacja kontynuuje swoje wzrosty i oczekuje się powrotu wskaźnika powyżej 2 pp. jeszcze w tym roku,
  • prognozy wzrostu PKB w 2018 roku rosną,
  • kolejne zmiany w polityce monetarnej RBA będą stopniowe i uzależnione od spływających z gospodarki danych,
  • niskie stopy procentowe odgrywają znaczącą rolę w spadku bezrobocia oraz wzroście średniego poziomu cen,
  • wzrost wartości AUD spowolni rozwój gospodarczy kraju

Obyło się bez niespodzianek – komentują opublikowane minutki ekonomiści Commonwealth Bank of Australia.

Kluczowe dla RBA tematy czyli globalny wzrost gospodarczy, solidne podstawy australijskiej gospodarki lecz także wolny wzrost poziomu wynagrodzeń oraz inflacji w kraju nie uległy zmianie. Pozytywne oczekiwania wobec tegorocznej dynamiki wzrostu gospodarczego w kraju nie zdołały uchronić AUD przed spadkami (…) utrzymujemy naszą dotychczasową opinię, że Reserve Bank of Australia zdecyduje się jednak na podwyżkę w listopadzie tego roku (…) w związku z tym, wycena rynkowa AUD powinna się poprawiać z biegiem kolejnych miesięcy – czytamy w komentarzu CBA do dzisiejszej publikacji RBA.

Czego spodziewać się po funcie? 

Przedpołudniowe dane z Wielkiej Brytanii pozostają jednym z kluczowych momentów dzisiejszej sesji. Analitycy Barclays spodziewają się, że poziom bezrobocia w lutym utrzyma się na dotychczasowym poziomie 4,4% co powinno w jedynie kosmetyczny sposób wpłynąć na dynamikę inflacji w kraju. Jeśli w kolejnych miesiącach presja wzrostu wynagrodzeń utrzyma się na dotychczasowym lub wyższym poziomie, wówczas również i inflacja powinna reagować podobnieprzekonuje Barclays.

Nieco mniej optymistycznie do dzisiejszych danych nastawieni są ekonomiści Capital Economics. W swoim porannym komentarzu przekonują, że dynamika CPI w lutym nie spełni pokładanych w niej nadziei i wskaźnik wyniesie jedynie 2,8% w ujęciu rocznym. Funt tymczasem wybija formację chorągiewki i kontynuuje byczy rajd:

GBPUSD dzięki TradingView

Podwyżka stóp BoE już w maju? 

Agencja Bloomberg przeprowadziła w ostatnich dniach ankietę w której ekonomiści jednoznacznie wskazali, że Bank of England utrzyma poziom stóp procentowych na niezmienionym poziomie w tym tygodniu. Jednocześnie, szanse na podwyżkę brytyjskich stóp w maju wzrosły w opinii ankietowanych ekonomistów do 54%.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Pozytywne informacje związane z tokiem rozmów o Brexicie oraz stabilny wzrost najważniejszych wskaźników ekonomicznych ma być głównym powodem zacieśniania polityki monetarnej Wieliej Brytanii – czytamy w raporcie.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 20 marca

Najważniejszym punktem przedpołudnia na rynkach będzie opisywana już publikacja danych dotyczących brytyjskiej inflacji. Pół godziny później śledzić będziemy raport ZEW. Sesja amerykańska pozwoli na chwilę oddechu przed jutrzejszymi decyzjami monetarnymi Rezerwy Federalnej oraz Reserve Bank of New Zealand.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here