Naga Marketsrollercoaster do góry nogamiInwestorzy na Wall Street nie mogą narzekać na brak emocji w okresie poświątecznym. Przez większość sesji S&P500 mocno tracił, by w końcowych dziewięćdziesięciu minutach zaliczyć rajd w górę i zakończyć dzień na plusie. Bank Japonii opublikował podsumowanie opinii z ostatniego spotkania, które miało miejsce 19-20 grudnia. W kalendarzu makroekonomicznym królują dziś dane z USA, z zapasami ropy naftowej i indeksem podpisanych umów kupna domów na czele.

Bank Japonii – ryzyko dla wzrostu gospodarczego rośnie

W nocy miała miejsce publikacja podsumowania opinii ostatniego spotkania BOJ. Według członków zarządu banku centralnego, ryzyko dla globalnej gospodarki zwiększa się. Ostatnie dane wskazują na spowolnienie chińskiej gospodarki, co odbije się negatywnie również na Japonii.

Inflacja wciąż jest na plusie, ale wpływ taniejącej ropy naftowej może spowolnić jej wzrost. Niepewne są przyszłe prognozy wzrostu cen, na razie jest on niezadowalający. Należy ostrożnie oceniać korzyści i koszty prowadzenia bieżącej polityki monetarnej. Bank Japonii musi być pewny, że wspiera ona gospodarkę bez wytrącania jej z równowagi.

Zbyt wczesna normalizacja polityki monetarnej może doprowadzić do skutków bocznych i zniwelowania dotychczasowego postępu. Bank centralny musi tolerować politykę długoterminowego utrzymywania stóp procentowych poniżej zera. Jen po północy zniwelował osłabienie z wczorajszego wieczora, USDJPY powrócił w okolice 110,60.

wykres USDJPY M15 28.12.2018
USDJPY po północy zaczął stopniowo spadać

Rollercoaster na Wall Street

Wczorajsza sesja w USA była bardzo specjalna. Po wzroście w środę o 5% rynki nie były pewne, czy to początek zmiany tendencji czy jednorazowy wyskok. Przez większość sesji w czwartek trwały dynamiczne spadki, w szczytowym momencie S&P500 spadał o 2,8%. Przez ostatnie półtorej godziny wydarzył się prawdziwy cud – rajd wzrostowy, który wyprowadził indeks na plus, sesja zamknęła się z wynikiem +0,86%.  Jest to największy odwrót sentymentu w ciągu jednej sesji od maja 2010 roku.

To już dziewiąta sesja w tym kwartale, gdy S&P500 odwrócił kierunek ruchu wynoszącego ponad 1%. To pierwsza taka sytuacja od 2011 roku. Zdaniem analityków nie można mówić obecnie o zdrowej sytuacji na rynku akcji w Stanach. Tak silne wahania są charakterystyczne dla niespokojnych czasów i są oznaką niepewności inwestorów. Szczególnie dziwi fakt, że dochodzi do nich w trakcie tygodnia świątecznego.

wykres sp500 28.12.2018
Takiego rajdu wzrostowego chyba nikt się nie spodziewał

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 28 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 28.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here