Naga Marketschińska świątynia z odbiciem w wodziePierwsza sesja tygodnia zapowiada się wyjątkowo spokojnie. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest kompletnie pusty, nie zaplanowano żadnych istotnych odczytów. Ponadto USA i Kanada mają wolne, więc możemy liczyć na mniejszą zmienność na rynkach finansowych. W zeszłym tygodniu miały miejsce rozmowy handlowe między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Obie strony wydają się być zadowolone z dotychczasowych rezultatów, jednak do podpisania nowego porozumienia jeszcze upłynie trochę czasu.

Optymizm handlowy

Po dwudniowych negocjacjach w Pekinie wszyscy czekali na wieści z frontu wojny handlowej. Wygląda na to, że dwie największe gospodarki świata zaczynają w końcu się dogadywać. Jak napisali Amerykanie w swoim oświadczeniu, „dyskusja była szczegółowa i intensywna, doprowadziła do postępów, ale jeszcze przed nami wiele pracy”. Nie wspomniano nic o dojściu do porozumienia. Wszelkie zobowiązania mają dopiero nastąpić.

Z kolei chińskie oświadczenie mówi o tym, że prace w kierunku zawarcia porozumienia trwają już od grudniowego spotkania Xi i Trumpa w Argentynie. Zdaniem Chińczyków, udało się dojść do ogólnej zgody w kilku najważniejszych kwestiach. W przyszłości ma zostać opracowany „protokół ustaleń” w kwestii dwustronnych stosunków gospodarczych i handlowych.

Stany Zjednoczone ze swojej strony skupiły się na kwestiach strukturalnych, takich jak wymuszony transfer technologii, ochrona własności intelektualnej, cyberprzestępstwa, rolnictwo, usługi oraz wymiana walut. Obie strony przedyskutowały zakup amerykańskich dóbr i usług, co ma na celu zmniejszyć „olbrzymi i długotrwały deficyt handlowy z Chinami.”

Mimo taryf celnych deficyt handlowy USA z Chinami ciągle rośnie. Źródło: Statista

Prace nad porozumieniem handlowym będą trwać

Obie strony napisały w swoich oświadczeniach, że mają zamiar pracować nad różniącymi je kwestiami przed deadlinem, który upłynie 1 marca. W zeszłym tygodniu Donald Trump zapowiedział, że jeśli postępy w rozmowach będą zadowalające, to możliwe będzie wydłużenie terminu rozejmu o kolejne 60 dni.

Pozytywny wydźwięk obu komunikatów widać na azjatyckich rynkach. Giełda w Szanghaju rośnie na ten moment o 2% w porównaniu z piątkowym zamknięciem. Japoński Nikkei225 jest wyżej o 1,8%, indeks otworzył się i utrzymał powyżej poziomu 21 000 pkt.

wykres shanghai comp 18.02.2019
Giełda w Szanghaju zaczyna nowy tydzień z silnym wzrostem

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 18 lutego

kalendarz makroekonomiczny 18.02.2019
W dzisiejszym kalendarzu jest kompletnie pusto

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here