Naga Markets

Kurs euro czeka na EBC, funt na BoE, a kurs franka na SNB w czwartek, 16 grudniaŚrodowe posiedzenie FOMC na początku umocniło, a następnie osłabiło kurs dolara, co przekłada się również na jego czwartkowe spadki. Inwestorzy odkładają już jednak na bok oczekiwania co do decyzji podjętych przez instytucję z USA i kierują swój wzrok na banki z Europy. W trakcie czwartkowej sesji aż cztery z nich podejmą decyzje w sprawie stóp procentowych i polityki pieniężnej.

Po środowym FOMC czas na Super Czwartek trzech banków centralnych: SNB, BoE oraz EBC

Kurs dolara wstrzymuje oddech w czwartek, porzuciwszy krótki rajd po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła, że zakończy w marcu skup obligacji w ramach pandemii. W tym samym czasie inwestorzy czekają na posiedzenie trzech kolejnych banków centralnych w ramach tzw. Super Thursday, czyli Super Czwartku.O godzinie 09:30 ogłoszona zostanie decyzja dot. polityki pieniężnej Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), a w kolejnych godzinach Europejskiego Banku Centralnego (EBC, godzina 13:45) oraz Banku Anglii (BoE, godzina 13:00).

Indeks dolara, który mierzy walutę w stosunku do sześciu konkurentów na rynku Forex, znajduje się rankiem na poziomie 96,391, po przetestowaniu 16-miesięcznego maksimum z zeszłego miesiąca 96,938 po komunikacie Fed, a następnie wycofaniu się do poziomu 96,296.

Po drugiej stronie wyprzedaży dolara, euro wzrosło w środę o 0,25%, funt zyskał 0,27%, a przyjazny dla ryzyka dolar australijski skoczył o 1%.

– Sugeruje to, że rynki były nastawione na bardziej jastrzębią decyzję Fed, niż wynikałoby to z oczekiwań ankietowych. Również to, że aktywa ryzykowne tak dobrze przyjęły ostatni pivot, wzmacnia fakt, że dolar amerykański i nastroje związane z ryzykiem wydają się być negatywnie skorelowane – powiedział Ray Atrill, szef działu strategii walutowych w NAB.

Wszystkie trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe odwróciły wcześniejsze straty i wspięły się na pozytywne terytorium po posiedzeniu, przedłużając zyski, ponieważ przewodniczący Fed Jerome Powell uderzył w optymistyczną strunę na konferencji prasowej i wyraził gotowość do podniesienia stóp procentowych w miarę potrzeb, aby kontrolować inflację.

– Gospodarka nie potrzebuje już coraz większego wsparcia politycznegopowiedział Powell, kontrastując warunki bliskie depresji na początku pandemii koronawirusa w 2020 r. z dzisiejszymi rosnącymi cenami i płacami oraz szybką poprawą na rynku pracy. czytaj więcej

Ale Fed nie jest jednak jedynym bankiem centralnym obradującym w tym tygodniu. EBC, BoE, SNB i Norges Bank podejmą decyzje monetarne w trakcie czwartkowej sesji.

– W pewnym stopniu reakcja na Fed może czekać na to, co zrobi EBC, ponieważ spodziewamy się, że kontrast między dyspozycją EBC a Fed zostanie ujawniony i to prawdopodobnie może być katalizatorem dla dolara amerykańskiego, który przebije wysokie poziomy – dodał Atrill.

Urzędnicy EBC mają zakończyć program zakupów w ramach pandemicznego programu PEPP, ale inwestorzy będą się zastanawiać, jak sześcioletni program skupu aktywów może przejąć pałeczkę, choć podwyżki stóp są jeszcze bardzo odległe.

Funt zatrzymał się na poziomie 1,1326 przed spotkaniem, na którym BOE będzie próbował zarówno ograniczyć inflację, jak i zająć się obawami gospodarczymi, dotyczą szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron wirusa Covid-19.

Kurs dolara AUD w górę po posiedzeniu FOMC i lokalnych danych z rynku pracy

Dolar australijski wzrósł w czwartek po tym, jak dobre dane o zatrudnieniu zwiększyły prawdopodobieństwo, że bank centralny zakończy skup obligacji na początku przyszłego roku, idąc w ślady amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Aussie wzrósł nieznacznie do 0,7180, a następnie osłabł. Dane o zatrudnieniu i przemówienie prezesa Banku Rezerw Australii Philipa Lowe’a pojawiły się kilka godzin po tym, jak Fed poinformował, że jego program skupu obligacji może zakończyć się do marca, po czym możliwe są trzy podwyżki stóp procentowych w 2022 r.

Dolar nowozelandzki spadł o 0,3% do 0,67735 dolara. Gospodarka Nowej Zelandii skurczyła się o 3,7% w trzecim kwartale, co jest drugim największym spadkiem w historii, choć nie tak złym, jak oczekiwali ekonomiści w ankiecie Reutersa.

Australijskie zatrudnienie pokonało prognozy, dodając 366 100 miejsc pracy w listopadzie, co pomogło obniżyć stopę bezrobocia do 4,6% z 5,2%. RBA prognozował, że bezrobocie nie osiągnie poziomu 4,5% aż do połowy przyszłego roku. czytaj więcej

Rentowność australijskich obligacji 3-letnich wspięła się do najwyższego poziomu od około tygodnia, a na rynku wzrosły zakłady, że RBA zacznie zmniejszać lub całkowicie zakończy swój program skupu obligacji o wartości 4 mld AUD tygodniowo już w lutym.

– Niezwykłe ożywienie na australijskim rynku pracy po ostatnich blokadach sugeruje, że Bank Rezerw Australii zakończy skup aktywów w lutym – powiedział w nocie Marcel Thieliant, starszy ekonomista z Australii i Nowej Zelandii w Capital Economics.

Wcześniej Lowe komentował, że RBA jest otwarty na zmniejszenie luzowania ilościowego począwszy od lutego. Zastrzegł jednak, że będzie to zależało od danych i powiedział, że podwyżki stóp są mało prawdopodobne w 2022 roku. czytaj więcej

Oczekuje się, że gospodarka Nowej Zelandii odbije się w czwartym kwartale, po tym jak trzeci kwartał został w dużej mierze zdominowany przez blokady w największym mieście kraju. Kiwi pozostało niewzruszone na dane o PKB.

Bank Rezerw Nowej Zelandii już dwukrotnie podnosił stopy procentowe w ostatnich miesiącach z powodu obaw o przegrzaną gospodarkę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro cena | wiadomości bitcoin | notowania ropy naftowej | celon pharma cena akcji | dino akcje kupno | kurs biomed lublin | kęty akcje wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here