Naga MarketsTo już chyba nowa tradycja amerykańskich publikacji makroekonomicznych. Gdy rynki czekają na jakieś wyjątkowo ważne dane, Trump na Twitterze bądź podczas wystąpienia publicznego podaje je wcześniej, czym wywołuje zamęt. Dotyczy to przede wszystkim świetnych danych, tak jakby amerykański prezydent nie potrafił wytrzymać i musiał je przedstawić światu samodzielnie. Było tak z NFP, teraz jest tak prawdopodobnie z PKB.

Amerykańskie PKB w II kwartale powyżej 4%?

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest z pewnością publikacja danych dotyczących amerykańskiego PKB. Szczególną uwagę rynki przywiązują do wartości zannualizowanego wzrostu w ujęciu kwartalnym. W pierwszym kwartale wyniósł on 2,0%, teraz średnie prognozy stawiają na wynik w wysokości 4,1%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Może on się okazać jednak wyższy. Zdaniem Gasparino – reportera mającego wiele kontaktów w Białym Domu – wynik PKB w drugim kwartale powinien być nieco poniżej 5%. Jego zdaniem Trump pochwalił się wzrostem w wysokości 4,8% kilku współpracownikom, a wieści o tym dotarły do „stanowczo zbyt wielu osób”.

Zresztą cały zespół gospodarczy Trumpa jest przekonany o świetnych wynikach w drugim kwartale. Doradcy prezydenta mówią o PKB na poziomie 4,3-4,4%. Sam prezydent uchylił nieco rąbka tajemnicy podczas spotkania w fabryce stali. „Ktoś przewidział dziś wzrost PKB na poziomie 5,3%. Nie wydaje mi się, żeby tak się stało. Jeśli z przodu będzie czwórka, będziemy szczęśliwi. Jeśli to będzie trójka, ale w okolicach 3,8, 3,9, 3,7%, to też będzie OK” – powiedział w trakcie przemówienia.

PKB USA w ostatnich kwartałach, dzisiejszy wynik będzie prawdopodobnie znacznie lepszy

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Prognozy MFW dla Chin

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Chiny osiągną wzrost PKB na poziomie 6,6% w 2018 roku. Nic nie zmieniło się w stosunku do poprzedniej prognozy, opublikowanej w maju. Inflacja kraju powinna wzrosnąć stopniowo do okolic 2,5%.

MFW pochwaliło Chiny za postęp w redukowaniu ryzyka na rynkach finansowych. Dobrym krokiem kraju jest również coraz mocniejsze otwieranie gospodarki na zewnątrz. Wzrost kredytów jest jednak niebezpiecznie wysoki. Państwo Środka powinno również przeprowadzić gruntowe reformy fiskalne oraz rebilansowanie gospodarki.

Chińskie PKB ma powoli spowalniać

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 27 lipcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here