Naga Marketskangury o świcieDzisiejsza noc okazała się słaba dla dolara australijskiego. Po publikacji słabszego od oczekiwań wzrostu PKB w czwartym kwartale AUD zanurkował. Nie pomogło wcześniejsze wystąpienie Lowe’a, prezes RBA utwierdził rynki w bardziej neutralnych prognozach dotyczących stóp procentowych. Dziś w trakcie sesji europejskiej niewiele się będzie działo, po południu poznamy wartość zmiany zatrudnienia pozarolniczego ADP w USA oraz decyzję w sprawie stóp procentowych Kanady i Polski. W obu krajach rynki oczekują podtrzymania obecnej polityki.

PKB Australii zawiodło

O 1:30 polskiego czasu Australia podała dane dotyczące wzrostu PKB w czwartym kwartale minionego roku. Okazało się, że w ujęciu kwartalnym gospodarka rozwinęła się o 0,2% (oczekiwano 0,3%, poprzednio 0,3%). Rok do roku wzrost PKB wyniósł 2,3%, również poniżej prognoz na poziomie 2,6% (poprzednio 2,7% zrewidowane z 2,8%). RBA zapowiedziało, że 2019 rok zakończy się z wynikiem w okolicach 3%, na razie nic na to nie wskazuje.

JP Morgan jest zdania, że w tym roku RBA dokona dwóch obniżek stóp procentowych, z czego pierwsza miałaby nastąpić już w lipcu, a kolejna miesiąc później. O dwóch cięciach mówi również AMP Capital oraz Westpac.

Reakcja dolara australijskiego na dane dotyczące PKB była jednoznaczna. AUDUSD zanurkował w nocy o ponad 50 pipsów. Para walutowa obecnie znajduje się w okolicach 0,7030. Być może w najbliższych godzinach dojdzie do ataku na okrągły poziom 0,70.

wykres AUDUSD M15 06.03.2019
Silny spadek wartości AUD

Przemówienie Lowe’a potwierdza podejście RBA

Przed północą swoje przemówienie miał Philip Lowe – prezes Banku Rezerwy Australii. Jego zdaniem szansa na obniżkę stóp jest mniej więcej taka sama co na ich podwyżkę. RBA zamierza zachować w tej kwestii elastyczność. Najważniejszym czynnikiem jest obecnie rynek pracy, ostatnie dane wyglądają zachęcająco. Gorzej z innymi danymi, na przykładem wzrostem gospodarczym, który wyraźnie spowolnił w drugiej połowie roku.

Jeżeli miałoby dojść do podwyżki stóp procentowych, to nie nastąpi ona raczej w tym roku. Jak zauważył Lowe, szanse na to, że inflacja będzie w najbliższym czasie problemem, jest niewielka. Rynek nieruchomości powinien się w najbliższym czasie ustabilizować. Prezes RBA jest nadal optymistyczny co do scenariusza, gdzie prawo popytu i podaży wspomoże wzrost płac.

australia stopy procentowe
Przyszły kierunek dla stóp procentowych w Australii nie jest jeszcze ustalony

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 6 marca

kalendarz makroekonomiczny 06.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here