Naga MarketsDziś w nocy odbyło się spotkanie Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Stopy procentowe nie uległy zmianie, wszystkich jednak interesowała konferencja prasowa z udziałem Adriana Orra. To było pierwsze spotkanie banku centralnego z nim w roli prezesa. Poza tym dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy od Kurody z Banku Japonii, a dziś oczy inwestorów zwrócą się na Wielką Brytanię.

Orr uważa, że kurs dolara nowozelandzkiego „zachowuje się bardzo dobrze”. Odzwierciedla aktualną sytuację gospodarki kraju oraz dane dotyczące wymiany handlowej. Obecne działania RBNZ mogą doprowadzić do dalszego osłabienia NZD.

Orr wyraził troskę o stopę inflacji, która bardzo powoli reaguje na niskie stopy procentowe. Na razie bank nie czuje potrzeby zmiany stóp w którąkolwiek stronę. Zanim zostaną one podniesione, musi dojść do stałej podwyżki inflacji bazowej. Najlepiej, gdyby udało się to osiągnąć poprzez wzrost płac.

Z jednej strony nie dowiedzieliśmy się ze słów Orra nic nowego, a z drugiej utwierdziliśmy się, że zmiana na stanowisku prezesa Banku Rezerwy Nowej Zelandii nie oznacza nowego podejścia do polityki monetarnej. NZDUSD zareagował na decyzję banku centralnego i konferencję prasową spadkami. Kiwi znajduje się obecnie w okolicach 0,6900.

Dynamiczny spadek kiwi po posiedzeniu RBNZ

Kuroda o polityce monetarnej Japonii

Z wystąpienia Kurody dowiedzieliśmy się, że Bank Japonii nie ustalił żadnego deadline’u w kwestii osiągnięcia celu inflacyjnego. Nie oznacza to jednak, że instytucja będzie się mniej starać, żeby inflacja wynosiła 2%. Ważne jest, żeby skupić się na różnicy między realnymi a nominalnymi stopami procentowymi. Trzeba je wziąć pod uwagę przy spojrzeniu na politykę BoJ.

Konsumpcja gospodarstw domowych zwiększa się w spokojnym tempie, prawdopodobnie krajowy popyt również jest we wzrostowym trendzie. Obecnie Kuroda nie widzi żadnych znaczących zagrożeń dla rynków finansowych. Czynnikiem ryzyka jest protekcjonizm handlowy Stanów Zjednoczonych.

Inflacja w Japonii powoli się podnosi

Co jeszcze nas dziś czeka?

Dziś dzień wolny w Szwajcarii w związku ze świętem Wniebowstąpienia. Najwięcej pod względem danych będzie się działo w Wielkiej Brytanii. O 10:30 poznamy dane dotyczące bilansu handlowego, a o 13 decyzję w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji.

Po południu czeka nas trochę wieści zza oceanu. W USA nastąpi publikacja danych inflacyjnych oraz wstępnej liczby osób bezrobotnych. W Kanadzie poznamy wskaźnik cen nowych nieruchomości.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 10 maja

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here