Naga MarketsKoniec tygodnia niesie ze sobą kilka ważnych z punktu widzenia inwestora odczytów rynkowych. Za nami publikacja japońskiego PKB w trzecim kwartale tego roku – dane choć pozytywnie zaskoczyły, to jednak nie wpłynęły pozytywnie na wycenę JPY. Rynek czeka jednak na opóźnione o tydzień payrollsy. Wydaje się również, że już niemal każdy podgląda wykres Bitcoina. Co ostatnie wzrosty kryptowaluty oznaczają dla handlu na futures? 


Nocne dane były drugim i ostatnim szacunkiem japońskiego PKB w trzecim kwartale tego roku. Raport opublikowany na dziesięć minut przed godziną pierwszą w nocy pozytywnie zaskakuje. Kwartalna dynamika wskaźnika rośnie do 0,6% w momencie gdy optymistyczne już prognozy mówiły o zaledwie 0,4%. W ujęciu rocznym produkt krajowy brutto Japonii szacunkowo wzrósł o 2,5%. Jen jednak nie tryumfuje – JPY traci zarówno do dolara jak i do większości pozostałych walut G10:

źródło: www.finviz.com

Szczególnie imponujące wzrosty w ostatnich 24 godzinach notujemy na GBPJPY – para silnie zareagowała na doniesienia o dojściu do porozumienia w sprawie irlandzkiej granicy. Jest to jedyne, lądowe połączenie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską a zważywszy na historię regionu i toczące się niegdyś w Irlandii Północnej walki niepodległościowe sprawa jest bardzo delikatna. Dojście do porozumienia w kwestii granicy pozwala sądzić, że przedstawiciele obu gospodarek będą w stanie stworzyć konsensus również w innych, znacznie ważniejszych z punktu widzenia rynków finansowych sprawach. GBPJPY testuje wrześniowe szczyty w okolicy 152.70:

Czego oczekiwać po payrollsach?

Pierwsze piątki miesiąca zazwyczaj kojarzą się nam z publikacją amerykańskiego raportu NFP. Tym razem nastąpiło opóźnienie (sprawdź dlaczego) i payrollsy poznamy dopiero dziś. Czego spodziewać się po tym raporcie?

Konsensus rynkowy mówi o wzroście poziomu zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym zaledwie o 200 tys. W październiku wartość wskaźnika wyniosła solidne 261 tys. Analitycy Nomura są nieco bardziej sceptyczni niż ankietowani przez Bloomberg ekonomiści i uważają, że dziś o godzinie 14:30 usłyszymy wartość 180 tys. nowych miejsc pracy. Zdecydowana większość z nich wykreowana będzie przez sektor prywatny (aż 175 tys.) podczas gdy zaledwie 5 tys. zapewni rząd. Dane prognozowane przez Nomura będą kolejnymi, które wskazują na pełną absorbcję wkraczających w rynek pracy co zdaniem analityków jest wyraźnie pozytywnym sygnałem.

Nomura spodziewa się, że ze względu na ostatnio dobrą kondycję amerykańskiego sektora przemysłowego, pracę w nim znajdzie nawet 20 tys. Amerykanów. Dobra koniunktura odbije się również na wzroście średniego wynagrodzenia za godzinę pracy – wskaźnik według analityków banku ma wynieść 0,3% m/m. Nomura oczekuje również kolejnego spadku poziomu bezrobocia – te mogłoby w listopadzie wynieść jedyne 4%.

Prognozy pozostałych banków znajdziesz w dzisiejszej aktualizacji FxWatcher>>>

Wzrosty Bitcoina problemem dla futures

Już w tę niedzielę CBOE ma wprowadzić do swojej oferty nowe kontrakty futures oparte o wycenę Bitcoina. Podobny ruch zaplanowało również CME Group. Jednak ostatnie wzrosty kryptowaluty powodują, że coraz większa ilość specjalistów zaczyna mieć obiekcje przed handlem futures na BTC.

Pierwszym problemem stanowi sama wycena kontraktu. Bitcoin jest instrumentem nadzwyczaj zmiennym co doskonale potwierdza przypadek giełdy GDAX na której za jednego BTC płaciliśmy nawet $19500. Około 30 minut później cena spadła w okolice $16000:

Jednocześnie, CME haltujewczoraj trading w momencie gdy notowane przez giełdę instrumenty zmieniają się o więcej niż 7%. Może to oznaczać nieustanne przerwy i wznowienia handlu o czym pisał Bloomberg:

Kalendarz makroekonomicznyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here