Naga MarketsCo prawda publikację amerykańskich rezultatów dotyczących kondycji zatrudnienia mamy już za sobą, to kolejny piątek lutego przynosi ze sobą bliźniaczy raport również zza oceanu – tym razem jednak z Kanady. O godzinie 14:30 biuro statystyczne StatCan podzieli się danymi dotyczącymi zmiany ilości zatrudnionych netto oraz procentową wartością bezrobocia. W relatywnie pustym kalendarzu, jest to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie sesji.


Czego dowiedzieliśmy się do tej pory?

W godzinach nocnych i na początku sesji europejskiej pojawiły się dane z Chin oraz Szwajcarii. Inflacja Państwa Środka osuwała się zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów z poziomu 1,8% notowanego w grudniu do 1,5% r/r w styczniu. Wyższą dynamikę prezentował jednak wskaźnik miesięczny, który ostatecznie uplasował się na pułapie 0,6% m/m (poprzednio 0,3%).

Przed godziną ósmą rynki poznały również wyniki szwajcarskiej stopy bezrobocia w styczniu – ta utrzymała się na poziomie 3,3%, co zostało pozytywnie odebrane przez rynek, konsensus zakładał bowiem delikatne wzrosty o 0,1 p.p.

Źródło: pl.investing.com

Jak dane z UK wpłyną na funta szterlinga

Zanim inwestorzy skupią się na kanadyjskim raporcie z rynku pracy, uwaga najpierw skieruje się w kierunku Wielkiej Brytanii i przedpołudniowych wyników produkcji przemysłowej oraz bilansu handlowego. Dane posiadają co prawda średnie znaczenie makroekonomiczne dla wyceny walut, jednak z braku innych publikacji mogą wywołać dodatkową zmienność na parach z funtem szterlingiem.

Analitycy zakładają silne osunięcia produkcji przemysłowej w grudniu i delikatnego spadku deficytu w bilansie handlowym. Natomiast od strony technicznej na wykresie GBP/USD wiele nie ulega zmianie. Wsparcie identyfikujemy na 1,3832, natomiast główny opór stanowi okrągły poziom 1,4000 (pod którym czwartkowa sesja utworzyła formację niedźwiedziego pin bara). Ewentualne wyjście poza obecny zakres (dołem), otwiera drogę do maksimów wrześniowych na 1,3653:

GBP/USD

Chcąc natomiast zobaczyć ponowny test tegorocznych szczytów, niezbędne będzie wybicie okrągłej, psychologicznej bariery, do czego impulsem mogłyby się stać lepsze od zakładanych wyniki produkcji przemysłowej w Zjednoczonym Królestwie.

Sezonowe pogorszenie koniunktury na kanadyjskim rynku pracy?

Zgodnie z konsensusem ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga, kanadyjska stopa bezrobocia wzrośnie z poziomu 5,7% do 5,8%, co spowodowane będzie przede wszystkim brakiem kreacji nowych etatów (w grudniu +80 tysięcy) i ich prognozowaną deprecjacją o 2 tysiące netto.

Trzeba szczerze przyznać, że ostatnie wyniki zmiany zatrudnienia w Kanadzie (raportowane w styczniu oraz w grudniu) nie należą do „przeciętnych” – ostatni raz tak wysokie wartości obserwowano bowiem w październiku 2014. Skromniejszy miesiąc po dwóch miesiącach dynamicznej aprecjacji jest więc czymś w zupełności zrozumiałym.

Źródło: pl.investing.com

Zdaniem RBC przyszedł również czas na dostosowanie wyliczeń stopy bezrobocia – ta bowiem w okresie 60 dni traciła 0,5 p.p. i najprawdopodobniej StatCan zweryfikuje wskaźnik wzrostowo o wspomniany we wstępnie 0,1 p.p. W zakresie inflacji zarobkowej obserwowano korzystny trend wzrostowy, jednak zbyt wolny w porównaniu do zmian stopy bezrobocia.

Bank nie spodziewa się bardzo dobrych wyników trzeci miesiąc z rzędu, jednak ich nie wyklucza. Jakiekolwiek rezultaty pokonujące dzisiejsze prognozy, powinny dać siłę napędową dolarowi kanadyjskiemu, który notuje słaby miesiąc wobec USD.

Badając poziom zyskowności największych walut do dolara amerykańskiego w przeciągu ostatnich 30 dni, to właśnie CAD wypada najsłabiej, tracąc ponad 1% (zdecydowana większość walut natomiast bardzo mocno zyskuje do popularnego greenbacka):

Źródło: finviz.com

W styczniu USD/CAD co prawda próbował wybijać istotny poziom wsparcia z interwału miesięcznego (1,2430-1,2400), który blokuje notowania od połowy 2015 roku, jednak lutowa szarża byków przynosi powrót nad bezpieczne terytoria.

W tej chwili Loonie wybija również 38,2% zniesienia wzrostów z końcówki 2017 (maksima z pierwszej połowy października). Jeżeli poziom zostanie skutecznie przetestowany od góry, to od strony technicznej otwiera się droga do 1,2914 (szczyty z października-grudnia).

Źródło: USD/CAD D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here