Naga MarketsTraderzy, którzy pilnie śledzą wydarzenia makroekonomiczne na światowych rynkach doskonale wiedzą, że pierwszy piątek miesiąca kojarzy się przede wszystkim z publikacją raportu BLS odnośnie zmiany sytuacji na amerykańskim rynku pracy. 1 grudnia 2017 roku w agendzie zabrakło jednak tego jakże ważnego wskaźnika oraz wyników NFP (zatrudnienia w sektorze pozarolniczym). Co jest tego powodem?


Payrolls tym razem tydzień później

BLS każdego miesiąca przeprowadza sondaże wśród 147 tysięcy przedsiębiorstw oraz agencji rządowych reprezentujących 634 tysiące indywidualnych miejsc pracy dostarczając szczegółowe dane odnośnie zatrudnienia, przepracowanych godzin i zarobków w sektorze pozarolniczym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie co stało się z payrollsami przeanalizujmy informacje udostępniane przez BLS odnośnie daty publikacji:

  • Dane podawane są w piątek 3 tygodnie po zakończeniu tygodnia referencyjnego (zawierającego w sobie 12. dzień danego miesiąca)
  • Niedziela traktowana jest jako początek, nie koniec tygodnia
  • Raport z rynku pracy nie może być publikowany jeżeli piątek jest pierwszym dniem danego miesiąca lub jeżeli data pokrywa się ze świętem państwowym

Posiadając te informacje i analizując kalendarz od razu widać dlaczego 1 grudnia w agendzie zabrakło tak wyczekiwanego przez inwestorów NFP. 12. dzień listopada (wyznaczającego tydzień referencyjny) przypadał na niedzielę – co według BLS rozpoczyna nowy tydzień. Okres trzech tygodni liczymy więc dopiero od 19 listopada, co w efekcie daje piątek, 8 grudnia i wyjaśnia tajemnicę braku non-farm payrolls w kalendarzu. Co więcej, dzisiejszy piątek jest również pierwszym dniem miesiąca.

Sytuacja taka zdarza się bardzo rzadko, jednak może mieć miejsce – ostatni raz jej świadkami byliśmy w marcu bieżącego roku. W związku z tym na publikację NFP przyjdzie nam poczekać do przyszłego tygodnia. Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy poznamy 10 grudnia 2017 roku o godzinie 14:30.

Dla przypomnienia, zeszłomiesięczne NFP wraz z inflacją zarobkową prezentowały się gorzej od prognoz, co przekładało się na spadki USD:

  • NFP: 261 tysięcy, prognoza 313 tysięcy, poprzednio 18 tysięcy (po wzrostowej rewizji z -33 tysięcy)
  • Dwumiesięczna rewizjaNFP: +90 tysięcy
  • Stopa bezrobocia: 4,1%, prognoza 4,2%, poprzednio 4.2%
  • Stopa partycypacji: 62,70%, poprzednio 63,10%
  • Średnie zarobki godzinowe mdm: 0,0%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,5%
  • Średnie zarobki godzinowe rdr: 2,4%, prognoza 2,7%, poprzednio 2,8% (po spadkowej rewizji z 2,9%).

Źródło: BLS

Czy wiesz że…
Non Farming Payrolls – Amerykański wskaźnik zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych, produkcyjnych i usługowych, nieuwzględniający liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Jest to niezwykle ważna statystyka oraz wskaźnik ekonomiczny wypuszczany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych (United States Departament of Labor) jako część ogólnego raportu dotyczącego kondycji rynku pracy. Szczegóły w słowniku makro portalu Comparic.pl.

Kanadyjski raport z rynku pracy o 14:30 i wyniki PMI przemysłowego

Jako, że kanadyjskie biuro statystyczne korzysta z innej metodologii niż amerykański BLS, raport z lokalnego rynku pracy zostanie dzisiaj opublikowany (o godzinie 14:30), wraz z informacjami o PKB.

Analitycy spodziewają się spowolnienia dynamiki zmiany zatrudnienia w listopadzie po bardzo dobrym październiku, zakładając jednocześnie dalsze osunięcie bezrobocia do 6,2%. Na polu produktu krajowego brutto dynamika miesięczna powinna wskazywać na odbicie od ujemnych poziomów, natomiast w ujęciu kwartalnym możliwe jest spowolnienie. Prognozy analityków w tym momencie są dosyć rozbieżne, zachowanie CAD w trakcie publikacji może być więc różne.

USD/CAD D1 – notowania ponownie walczą z oporem na wysokości 1.2900 oraz 50% zniesienia Fibonacciego. Strefa drugi miesiąc z rzędu nie pozwala dolarowi na silniejszą aprecjację.

Dane z kanadyjskiego rynku pracy, to nie jedyna publikacja makroekonomiczna w trakcie piątkowej sesji. W godzinach przedpołudniowych pojawią się informacje o listopadowych wynikach PMI przemysłowego w strefie euro (dla poszczególnych gospodarek i raport zbiorczy) oraz w UK. Podobne dane o 15:45 i 16:00 dla USA opublikują dwa instytuty – IHS Markit i ISM. Dla traderów ze Stanów o wiele istotniejszy jest raport tej drugiej, rodzimej instytucji.

Źródło: pl.investing.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here