Naga Marketspinezka wbita w australięDzisiejsza sesja zapowiada się dosyć ciekawie. O 10:30 poznamy dane dotyczące brytyjskiego handlu, gospodarki oraz produkcji przemysłowej. W kraju trwa dyskusja na temat szans powodzenia rozmów w sprawie Brexit i granicy irlandzkiej. W nocy poznaliśmy oświadczenie RBA w sprawie polityki monetarnej. Azjatyckie giełdy nadal słabną, w tym roku kapitalizacja giełd w regionie zmalała o 4,3 bln USD. Wczoraj wieczorem decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował FOMC.

RBA nie zmieni stóp w najbliższym czasie

Tak jak oczekiwano, zarząd Banku Rezerwy Australii nie widzi potrzeby zmiany stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Zgodnie z obecnymi prognozami inflacji i bezrobocia podwyżka stóp w końcu nastąpi. Wzrost PKB znajduje się obecnie powyżej trendu, a prognozy zostały nieco podniesione do:

  • 3,5% w 2018 roku,
  • 3,25% w 2019 roku,
  • 3,25% w 2020 roku.

Inflacja powinna osiągnąć oczekiwane 2% w czerwcu przyszłego roku, a pod jego koniec prognoza wynosi 2,25%. Do końca 2019 roku stopa bezrobocia powinna wynieść 5%, a w 2020 spaść do 4,75%. Ogólnie mówiąc, rynek pracy jest silniejszy od oczekiwań. Powinno to w końcu wywrzeć presję wzrostową na płace.

RBA próbuje również ocenić wpływ spadającego wzrostu przychodów gospodarstw domowych na taniejące nieruchomości. Znaczącym ryzykiem globalnym jest obecnie eskalujący protekcjonizm handlowy. Napięcie między USA a Chinami może odbić się na gospodarkach azjatyckich.

AUDUSD zareagował niewielkim osłabieniem na publikację oświadczenia. Para już wcześniej staniała, ale był to efekt wczorajszej decyzji FOMC.

wykres audusd m15 9.11.2018
Aussie delikatnie osłabił się w nocy, ale to nie wina RBA

Wzrosty w Azji zniwelowane

Ostatnie kilka dni na azjatyckich parkietach zakończyły się na zielono, ale piątkowa sesja pokazała, że to nie koniec niedźwiedziego rynku. W Chinach najsilniej traciły spółki energetyczne oraz gigant technologiczny Tencent, który staniał o 4%. Sytuacja może się pogorszyć w przyszłym tygodniu, gdy dotychczasowa gwiazda chińskiej giełdy opublikuje najnowsze wyniki kwartalne.

Decyzja FED o gotowości do dalszego umacniania dolara dodatkowo osłabia nastroje inwestorów w Azji. Wśród spółek, które zakończyły dzień na zielono, znalazło się Lenovo, które po świetnych wynikach kwartalnych wzrosło o 6,3%. Kapitalizacja azjatyckich parkietów zmniejszyła się łącznie w tym roku o 4100 mld USD, a nawet jeszcze więcej, jeśli liczyć od szczytów z drugiej połowy stycznia.

wykres hang seng ytd 9.11.2018
Hang Seng od początku roku stracił ponad 12,5%

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 9 listopada

Kalendarz makroekonomiczny 9.11.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here