Naga MarketsCena złota XAUUSD mocno w dół, optymizm wraca na rynek pomimo ataku IranuPodczas wczorajszej sesji działo się naprawdę sporo. Dzień zaczął się od odwetu ze strony Iranu, który wystrzelił rakiety w kierunku amerykańskich baz zlokalizowanych w Iraku (w których poniekąd stacjonowali także polscy żołnierze). Jednak sytuacja została szybko uspokojona przez komentarze płynące z Iranu, jak i USA. Niemniej zmienność na była wyraźnie podwyższona. Po początkowej silnej przenie na rynku akcji, indeksy w USA wróciły do głównej tendencji, Nasdaq zdołał nawet znaleźć się na nowych historycznych maksimach. Co dalej? Czy konflikt został zażegnany, a może eskalacja jeszcze przed nami?


Trump przywraca pozytywne nastroje, nie będzie odwetu

Po wczorajszym ataku rakietowym inwestorzy z niecierpliwością czekali na komentarz ze strony Donalda Trumpa. Prezydent USA wystąpił publicznie dopiero o godzinie 17:30 czasu polskiego, jednak jak oczekiwał tego rynek, Trump starał się uspokoić sytuację. Jego przemówienie wskazywało na deeskalację konfliktu z Iranem. Niemniej USA zdecydowały się na nałożenie sankcji a także wstrzymanie importu ropy naftowej z Iranu. Rynek zareagował pozytywnie na te informacje, indeksy giełdowe kontynuowały wzrosty, a złoto pogłębiło przecenę. 

Patrząc na notowania złota, cały ostatni wystrzał w górę został zniwelowany. Cena po osiągnięciu poziomu 1610$ runęła w dół. Aktualnie kurs znajduje się nieznacznie powyżej kluczowego wsparcia przy 1552$. Jeżeli dojdzie do wybicia dołem, droga w kierunku poziomu 1517$ zostanie otwarta. W przeciwnym razie, odbicie się w tym miejscu może doprowadzić do wygenerowania kolejnego impulsu wzrostowego. Niemniej zamknięcie wczorajszej świecy D1 nie zachęca do ruchu w górę.

Kurs złota wraca do wcześniej wybitego oporu
Złoto mocno cofa po osiągnięciu poziomu 1610$ za uncję

Zobacz także: Oświadczenie Trumpa: Chcemy pokoju, nie ma zgody USA na broń nuklearną w Iranie

Purple Trading – broker z pozytywnym poślizgiem

Kalendarz makro na czwartek 9 stycznia

Pomimo, że dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym znajduje się sporo odczytów, brakuje istotniejszych danych. W przypadku funta brytyjskiego warto zwrócić uwagę na godzinę 10:30, kiedy będzie przemawiał prezes Banku Anglii – Mark Carney. Poza 30 minut później poznamy poziom stopy bezrobocia w strefie euro. na kolejne dane trzeba będzie poczekać do sesji amerykańskiej, dziś publikowane będą między innymi dane z rynku nieruchomości w Kanadzie, przemawiać będą także członkowie FOMC oraz prezes BoC – Poloz.

Wydarzenia makroekonomiczne w czwartek 9 stycznia
Kalendarz na czwartek, źródło: investing.com
Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Już 12 lutego o godz. 19:00 spotkanie z Andrzejem Haraburdą: "Porady byłego zawodowego tradera"Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here