Naga Marketsszyb wydobywczy ropyPolacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale światowe rynki żyją dalej. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest właściwie pusty. Nie licząc przemówienia członka FOMC, które odbędzie się dopiero wieczorem, nic nie będzie się działo. Ciekawa może być sytuacja na ropie naftowej po informacjach o możliwym cięciu produkcji przez kraje OPEC. Premier Japonii szuka sposobu na zwiększenie PKB.

Kuwejt i Arabia Saudyjska zmniejszą produkcję ropy

Saudyjski minister ropy naftowej ogłosił, że od grudnia kraj będzie produkował o pół miliona baryłek dziennie mniej ropy. Al-Falih wyjaśnił tę decyzję sezonowym zmniejszeniem popytu. Informacja zaskoczyła rynki, o otwarciu handlu cena ropy WTI skoczyła o ponad dolara i znalazła się powyżej okrągłego poziomu 60 USD. Nadal jednak znajduje się niecałe 20% niżej od szczytów z początku października.

wykres wti m15 12.11.2018
Wzrost ceny ropy wyniósł około 2%

Wcześniej w tym roku Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję o milion baryłek pod naciskiem Donalda Trumpa oraz innych partnerów handlowych. Miała to być rekompensata za zmniejszoną podaż spowodowaną sankcjami nałożonymi na Iran.

Niedawno pojawiła się kolejna informacja, tym razem ze strony Kuwejtu. Przedstawiciele kraju powiedzieli, że może być konieczne ograniczenie produkcji w celu zachowania balansu na rynku. Cięcia mogą być wprowadzone już od przyszłego roku. Na razie nie znamy jednak szczegółów co do skali planowanych cięć.

wykres wti d1 12.11.2018
Cena ropy WTI nadal jest o 20% poniżej szczytu z początku października

Abe chce ograniczenia podatków

Stosowana przez Bank Japonii bardzo luźna polityka monetarna jak na razie nie wystarczyła do spowodowania impulsu do wzrostu inflacji. Do osiągnięcia celu w okolicach 2% jeszcze daleka droga. Ponadto wzrost PKB w Kraju Kwitnącej Wiśni jest słabszy od innych państw rozwiniętych. Japoński premier zapowiedział cięcie podatków w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

Niższe stawki podatkowe miałyby wejść w życie już w pierwszej połowie przyszłego roku. Minister Gospodarki dodał, że został poproszony przez Abe’a o znalezienie środków na poprawę odbudowy gospodarki. Specjalnie w tym celu zostanie opracowany nowy program, w którym zostaną zawarte fiskalne. Jen japoński od początku tygodnia stracił nieco na wartości, skala wzrostów na USDJPY wyniosła około 30 pipsów.

wykres usdjpy m15 12.11.2018
USDJPY delikatnie osłabił się na początku tygodnia

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here