Naga MarketsKurs dolara w dół po CPI, funt zyskuje na odczycie, a kurs złotego cały czas czekaKurs dolara tracił w stosunku do głównych walut we wtorek po tym, jak dane pokazały mniejszy niż oczekiwano wzrost inflacji w USA w zeszłym miesiącu, tworząc niepewność co do terminu ograniczenia zakupów aktywów przez Rezerwę Federalną (Fed). W środę spadki widać na walutach Antypodów po publikacji danych z Chin, a kurs funta reaguje na poranny odczyt inflacji w UK.

Kurs dolara spadał po publikacji danych inflacyjnych z USA

Kilku urzędników Fed zasugerowało, że bank centralny USA może ograniczyć skup papierów dłużnych do końca roku, ale powiedzieli, że ewentualna podwyżka stóp procentowych nie nastąpi jeszcze przez jakiś czas.W przyszłym tygodniu Fed odbędzie dwudniowe posiedzenie w sprawie polityki monetarnej, a inwestorzy będą chcieli dowiedzieć się, czy zostanie ogłoszony tapering (zwijanie luźnej polityki pieniężnej).

Tapering jest korzystny dla kursu dolara, ponieważ sugeruje, że Fed jest o krok bliżej do zacieśnienia polityki monetarnej. Oznacza to również, że bank centralny będzie skupował mniej aktywów dłużnych, skutecznie zmniejszając liczbę dolarów w obiegu.

Dane z wtorku pokazujące, że indeks cen konsumpcyjnych w USA, z wyłączeniem zmiennych składników żywności i energii, wzrósł zaledwie o 0,1% w zeszłym miesiącu, wzbudziły wątpliwości niektórych analityków co do taperingu w tym roku.

Wzrost wskaźnika CPI w sierpniu był najmniejszy od lutego i nastąpił po wzroście o 0,3% w lipcu. Tzw. bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 4,0% w ujęciu rocznym po wzroście o 4,3% w lipcu.

Apetyt na ryzyko również osłabł we wtorek, akcje na Wall Street spadły, podczas gdy ceny amerykańskich papierów wartościowych gwałtownie wzrosły, powodując obniżenie rentowności.

Inwestorzy nie zwracali uwagi na zwalniającą inflację i skupiali się na niepewności co do wzrostu gospodarczego w USA, który obecnie jest zamglony przez wpływ wariantu Delta na gospodarkę.

invest

Indeks dolara testował we wtorek tygodniowe minima ostatecznie wybronił jednak 50-dniową średnią ruchomą i zamykał się nad lokalnym wsparciem:

DXY na wykresie dziennym

W momencie publikacji tego artykułu na rynku walutowym nie widać większej zmienności. Najsilniej spada para walutowa USD/JPY do poziomu 109,56, EUR/USD pozostaje stabilne tuż nad poziomem 1,18 dol., a na rynku surowcowym ropa WTI dodaje do swojej wartości 0,71% i porusza się tuż pod poziomem 71 dol. za baryłkę. W tym samym czasie złoto traci 0,13% i kosztuje 1804,80 dol. za uncję.

Notowania funta po publikacji danych o CPI z Wielkiej Brytanii

O godzinie 08:00 pojawiły się informacje dotyczące brytyjskiej inflacji CPI za sierpień. Dynamika w ujęciu rocznym wzrastała do 3,2% r/r z poziomu 2,0% (prognoza 2,9%). Bazowy wskaźnik CPI w ujęciu rocznym plasował się natomiast na poziomie 3,1% r/r rosnąc z poziomu 1,9% (prognoza 2,9%).

Inflacja w UK za sierpień. Źródło: ONS

Był to spory skok dynamiki cenowej w UK osiągając najwyższe poziomy od stycznia 2018 roku. Będzie to utrzymywało presję na Banku Anglii (BoE), aby ten szybciej odsunął swoją „przejściową” narrację i rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej wcześniej niż do tej pory zakładano.

– Wzrost o 0,9 punktu procentowego jest największym wzrostem, jaki kiedykolwiek odnotowano w serii 12-miesięcznych wskaźników inflacji CPIH National Statistic, która rozpoczęła się w styczniu 2006 r.; jest to jednak prawdopodobnie zmiana tymczasowa.

Największy wkład do zmiany w górę stanowi efekt bazy, częściowo ze względu na obniżone ceny w restauracjach i kawiarniach w sierpniu 2020 r. wynikające z rządowego programu „Jedz na mieście, aby pomóc sobie” oraz, w mniejszym stopniu, z obniżek podatku od wartości dodanej (VAT) w tym samym sektorze – komentuje ONS.

W pierwszej rynkowej reakcji, kurs funta umacniał się po odczycie inflacji i zyskiwał około 0,1%, testując poziom 1,3824 dol., najwyższy w trakcie środowej sesji. Analogicznie, para walutowa EUR/GBP notowała spadki i w momencie publikacji tego artykułu traciła 0,05% testując poziom 0,8541.

Kilka minut od publikacji część zysków była jednak ograniczana, a na wykresie dziennym nie widać silniejszego przetasowania rynkowych sił:

Notowania GBP/USD

Kursy walut na Antypodach: AUD i NZD w dół po słabszych chińskich danych

Dolar australijski i nowozelandzki osłabły w środę po tym, jak kluczowe dane z Chin za sierpień rozczarowały, wzmacniając obawy o spowolnienie globalnego wzrostu.

Wrażliwy na ryzyko kurs dolara australijskiego pozostawał bez większych zmian przy 0,7326 dol. w godzinach porannych, po tym jak wcześniej spadł reagując na szereg chińskich odczytów makroekonomicznych pokazujących, że wzrost sprzedaży fabrycznej i detalicznej w zeszłym miesiącu był niższy niż oczekiwano.

Notowania AUD/USD

Kiwi było nieco niższe na poziomie 0,7097 dol. po osiągnięciu dwutygodniowego minimum 0,7074 dol. Następny poziom testowy dla waluty antypodów znajduje się w okolicach 0,7050, a opór w okolicach 0,7151.

– Uderzenie w działalność usługową z powodu epidemii wirusa w zeszłym miesiącu było nawet większe niż my, i inni prognostycy, przewidywaliśmy. Skok liczby przypadków w prowincji Fujian w tym tygodniu sugeruje, że ożywienie może zostać zahamowane. Istnieje również ryzyko świeżych zakłóceń w łańcuchach dostaw, biorąc pod uwagę, że prowincja ta jest głównym węzłem handlowym – powiedział starszy ekonomista Chin Julian Evans-Pritchard z Capital Economics.

Rentowności obligacji kontynuowały trend spadkowy po tym, jak dane we wtorek pokazały, że inflacja w Stanach Zjednoczonych stygnie, podnosząc nowe pytania o to, kiedy amerykański bank centralny rozpocznie ograniczanie zakupów aktywów.

Australijskie 10-letnie rentowności spadły o prawie pięć punktów bazowych do 1,213 zmniejszając różnicę w stosunku do analogicznych rentowności amerykańskich do siedmiu punktów bazowych.

W przeciwieństwie do amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Banku Anglii, Bank Rezerw Australii nie powinien podnosić stóp procentowych w przyszłym roku.

Po drugiej stronie Tasmanu, gdzie oczekuje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie stopy w przyszłym miesiącu w obliczu coraz bardziej napiętego rynku pracy i przegrzanego rynku mieszkaniowego, rentowność obligacji spadła o 5-6 punktów bazowych na krótkim końcu krzywej i o około 7-10 punktów bazowych na dłuższym końcu.

We wtorek Ministerstwo Skarbu Nowej Zelandii zostało zasypane zamówieniami na inauguracyjną emisję 30-letnich obligacji, w szczególności od inwestorów zagranicznych, którzy chcieli skorzystać z około 1% wzrostu rentowności w stosunku do benchmarku amerykańskich obligacji skarbowych, jak podał Refinitiv IFR.

Obligacje, które zostały wyemitowane z rentownością 2,857%, w środę były licytowane z rentownością 2,713%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dom development akcje notowania | konto forex | złotówki | pgnig giełda | akcje pekao | intercars akcje kupno | celon pharma kurs akcji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here