Naga MarketsDziś szykuje się raczej spokojna sesja. Wprawdzie już o 9:30 poznamy decyzję SNB w sprawie stóp procentowych, ale analitycy nie oczekują wielkich rewelacji. Z kolei o 10:30 Wielka Brytania opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej w sierpniu. Na Wyspach jednak wszystkich bardziej interesują negocjacje w sprawie Brexitu. Zdecydowanym zwycięzcą nocnej sesji jest dolar nowozelandzki, który wystrzelił w górę po świetnych wynikach PKB, choć nie obyło się bez małego skandalu.

Dobre dane z Nowej Zelandii

Po północy poznaliśmy wartość PKB Nowej Zelandii w drugim kwartale. Rynki oczekiwały wzrostu w okolicach 0,8% k/k, co i tak byłoby świetnym wynikiem po pierwszym kwartale tego roku (+0,5%). Rezultat wziął jednak wszystkich z zaskoczenia. Nowozelandzka gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 1,0%.

Wokół publikacji odczytu pojawiły się jednak kontrowersje. Osoby zgromadzone w biurze statystycznym Nowej Zelandii poznały wynik PKB minutę wcześniej niż reszta rynku. Oznacza to, że niektóre media finansowe, ekonomiści i banki mogły skorzystać ze zdobytej wiedzy i wejść w pozycje. Winą obarczono telefon członka biura, który był rzekomo źle zsynchronizowany z głównym komputerem systemu.

Na tej pomyłce można było nieźle zarobić, ponieważ dolar nowozelandzki podrożał w stosunku do amerykańskiego o około 50 pipsów. Waluta ta jest zdecydowanym zwycięzcą sesji azjatyckiej.

Aprecjacja NZD w związku ze świetnymi danymi

Twarde stanowisko Theresy May, postępy w sprawie NAFTA

Atmosfera wokół Brexitu zagęszcza się coraz bardziej. Theresa May powiedziała liderom Unii Europejskiej, że powinni porzucić „nieakceptowalne” warunki wyjścia Wielkiej Brytanii. Dodała, że jej celem jest obrona interesu kraju, a propozycja dotycząca Irlandii Północnej jest niedopuszczalna. Wciąż utrzymuje stanowisko, że nie ma możliwości przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie Brexitu.

Dyskusje trwają również na linii USA – Kanada. Kanadyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że rozmowy z Lightizerem były owocne i konstruktywne. Jego zdaniem jest już coraz bliżej do osiągnięcia porozumienia. W czwartek będą kontynuowane środowe negocjacje. Najważniejsza była zgoda w kwestii rynku motoryzacyjnego. Dolar kanadyjski poruszał się w ostatnich godzinach płasko, rynek nie reaguje na doniesienia.

USDCAD niewzruszony postępami w negocjacjach

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 20 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here