Naga MarketsParę minut temu opublikowano dane dotyczące niemieckiego PKB. Okazały się nieco gorsze od oczekiwań rynkowych. To nie jedyne ważne dane makroekonomiczne publikowane dzisiaj, dzień będzie pełen wrażeń. W nocy poznaliśmy także minutki Banku Australii. Z kolei MFW ostrzega przed wpływem wysokich stóp procentowych na kraje rozwijające się.

Nikogo nie zdziwił słabszy odczyt niemieckiego PKB, rynki spodziewały się, że wyniki nie będą tak dobre jak poprzednio. Mimo to spadek tempa wzrostu był nawet większy od oczekiwań. W pierwszym kwartale w ujęciu rocznym PKB Niemiec wzrosło o 1,6% (oczekiwano 1,8%, poprzednio 2,3%). W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,3% (oczekiwano 0,4%, poprzednio 0,6%).

EURUSD zareagował na dane niewielkimi spadkami, które w większości zostały już odpracowane. Cena nadal znajduje się nieco powyżej 1,1900.

Spadki EURUSD w reakcji na dane zostały już zanegowane

Minutki RBA

W nocy miała miejsce publikacja minutek z ostatniego posiedzenia Banku Australii. Zarząd banku centralnego zgodził się, że nie ma powodów do zmiany stóp procentowych w najbliższym czasie. Jednak przy obecnych uwarunkowaniach, bardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp niż ich obniżenie.

Widać postęp zarówno pod względem inflacji, jak i zatrudnienia, jest on jednak stopniowy. Dane z marca dotyczące cen były zgodne z oczekiwaniami banku. Dalsze umocnienie dolara australijskiego może doprowadzić do spowolnienia wzrostu gospodarki i inflacji. Zarobki powinny stopniowo wzrastać, wskaźnikiem wyprzedzającym jest liczba nowych miejsc pracy.

Nadal istnieje niepewność co do tempa osiągnięcia stawianych przez RBA celów. Kondycja światowej gospodarki jest na dobrym poziomie. Źródłem ryzyka jest wysoki poziom chińskiego zadłużenia.

Australijska inflacja jest już blisko osiągnięcia celu

MFW obawia się kryzysu w krajach rozwijających się

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kraje rozwijające się są najbardziej narażone na skutki podwyżek stóp procentowych przez wiodące światowe gospodarki. Wiele walut tych państw osłabiła się od 2013 roku. MFW obawia się, że reszta świata może pójść śladem pogrążonej w kryzysie Argentyny.

Coraz częściej porusza się kwestię wrażliwości krajów rozwijających się na politykę monetarną największych graczy na globalnym rynku. Głosy te stały się wyjątkowo głośne w ostatnich tygodniach jako reakcja na gwałtowny wzrost wartości dolara. Zdaniem MFW i kilku innych instytucji, kolejny globalny kryzys może wyjść właśnie ze strony krajów rozwijających się.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 15 maja

Partnerem dzisiejszego “Poranku z rynkami” jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here