Naga MarketsPiątkowa sesje w Europie upłynie pod hasłem oczekiwania na publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy, a wraz z nim wskaźnika NFP – będącego jednym z najbardziej zmiennych i najsilniej oddziałowujących na notowania rynku Forex odczytem (zaraz po decyzjach banków centralnych). Czy pierwszy w 2018 jobs report będzie w stanie rozbujać zmienność najważniejszych par walutowych?


NFP poniżej 200 tysięcy w grudniu – Goldman Sachs

Ogólny konsensus rynkowy oraz prognozy banku Goldman Sachs podają, że odczyt NFP za grudzień uplasuje się poniżej pułapu 200 tysięcy, w przedziale 175-190 tysięcy nowych etatów. GS zakłada jednocześnie kolejne osunięcie stopy bezrobocia do poziomu 4,0% oraz „zdrową” dynamikę inflacji zarobkowej: +0,3% mdm oraz +2,5% rdr. Warto przypomnieć, że to właśnie średnie zarobki godzinowe ostatnio zawodzą najbardziej i są najpilniej śledzonymi przez rynki.

„O ile fundamenty rynku pracy wydają się solidne, spodziewamy się spadku liczby nowych miejsc pracy w październiku i listopadzie, które zyskiwały po silnym odbiciu w stanach najsilniej pokrzywdzonych przez huragan. Nasze prognozy również biorą pod uwagę sezonowość grudniowych wyników NFP wynikającą z lokalnych, zimowych zamieci” – komentują analitycy Goldman Sachs.

Warto przypomnieć, że po publikacji grudniowego raportu z rynku pracy w pierwszej reakcji USD tracił. Pomimo wygenerowania 228 tysięcy nowych etatów i spadku stopy bezrobocia do najniższych poziomów od 16 lat. Powodem były gorsze od oczekiwanych wyniki inflacji zarobkowej.

Źródlo: BLS, stopa bezrobocia i NFP za listopad

Rezerwa Federalna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rynek pracy jest już niemal pełen. Dlatego też, zdaniem analityków ING, rynek przyłoży większą uwagę do inflacji zarobków niż do samych payrollsów. Dane za listopad okazały się być nieco rozczarowujące, jednak jest to prawdopodobnie wina huraganów. W grudniu oczekujemy niewielkiej poprawy poziomu średniego wynagrodzenia za godzinę, choć należy pamiętać, że w grudniu było mniej dni roboczych. To powoduje sztuczne zawyżenie wskaźnika – czytamy w komentarzu. ING prognozuje, że w grudniu średnie wynagrodzenie pracującego Amerykanina wzrosło o 2,5% m/m.

Na wykresie dziennym EUR/USD widzimy, że poziom 1.20 od kilku dni pełni rolę wsparcia. Cena nie potrafi sobie jednak proadzić z maksimami rozrysowanymi w drugiej połowie zeszłego roku, które pełnią obecnie rolę długoterminowego oporu:

EUR/USD D1

Silna sprzedaż detaliczna w Niemczech i kalendarz na piątek

Tuz po godzinie 08:00 poznaliśmy wyniki niemieckiej sprzedaży detalicznej w listopadzie. Ta wyraźnie pokonała oczekiwania analityków, odbijając od ujemnej dynamiki -1,2% m/m z października, osiągając poziom +2,3% (vs +1,0% prognoza). Eurodolar nie reagował jednak silniej na publikację. Czyżby wszyscy czekali już na NFP?

Źródło: pl.investing.com

Jeżeli chodzi natomiast o piątkowy kalendarz, to oprócz NFP znalazło się w nim kilka innych, ciekawych pozycji. Już o 11:00 poznamy prognozy CPI dla strefy euro, następnie o 14:30 równolegle do jobs report z USA pojawi się raport z kanadyjskiego rynku pracy, gdzie również prognozowany jest spadek wzrosty zatrudnienia. Ostatnie istotne dane napłyną o 16:00 i będą dotyczyć zamówień środków trwałych oraz indeksu ISM dla usług.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here