Naga MarketsDziś jedna z najważniejszych sesji miesiąca. O 14:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, ze zmianą zatrudnienia w sektorach pozarolniczych na czele. To nie jedyna istotna publikacja, czekamy też między innymi na PKB w strefie euro oraz zmianę zatrudnienia i PMI w Kanadzie. Rozmowy w sprawie porozumienia NAFTA nadal trwają, źródła zaznajomione z tematem mówią, że raczej nie dojdzie do konsensusu w tym tygodniu.

NFP w okolicach 191 tysięcy?

W lipcu liczba zatrudnionych wzrosła o 157 tysięcy, co było lekkim rozczarowaniem. W sierpniu rynki oczekują solidniejszej wartości. Średnia z prognoz analityków największych instytucji finansowych wynosi 191 tys. osób. Uważa się, że niektóre krótkoterminowe czynniki wpływające na słaby lipcowy wynik zostały już zniwelowane i najnowsze dane pokażą poprawę sytuacji. Mowa przede wszystkim o bankructwie Toys R Us, które mocno odbiło się na zatrudnieniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według RBC, trend wzrostu zatrudnienia oscyluje w granicach 200 tys. osób. Składa się na to kilka czynników – dobry wynik ADP, rekordowo niska wartość wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz wysoka liczba nowych miejsc pracy. Goldman Sachs jest nieco mniej optymistyczny, uważa, że NFP wyniesie 175 tys. osób z racji negatywnego wpływu spadku prac sezonowych.

NFP w ostatnich miesiącach

Poza NFP, poznamy też amerykańską stopę bezrobocia. Tutaj analitycy spodziewają się delikatnego spadku o 0,1 p.p. z 3,9% do 3,8%. Jak powiedział w środę Bostic z FED, amerykańska gospodarka jest już w sytuacji pełnego zatrudnienia.

Stopa bezrobocia w USA stabilnie spada w ciągu ostatnich lat

USA i Kanada – rozmowy trwają

Kanadyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że w piątek kontynuowane będą rozmowy z przedstawicielami USA. Jego zdaniem postępy są coraz większe. Z kolei jeden z oficjeli kanadyjskich, który pragnie pozostać anonimowy, powiedział, że raczej nie dojdzie do porozumienia w tym tygodniu.

Donald Trump podczas wystąpienia w Billings w Montanie powiedział, że wierzy w uczestnictwo Kanady w nowym porozumieniu NAFTA. Nastroje po obu stronach wydają się być coraz bardziej optymistyczne, więc jest duża szansa na osiągnięcie konsensusu w najbliższym czasie.

Dolar kanadyjski zareagował na słowa Trumpa umocnieniem, USDCAD umocnił się o kilkadziesiąt pipsów. W rezultacie cena zdecydowanie przebiła się poniżej lokalnego wsparcia na 1,3165, które od wtorku powstrzymywało spadki.

Mocny wzrost dolara kanadyjskiego

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 7 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here