Naga MarketsPoniedziałek rozpoczyna się od dobrych wieści dotyczących handlu. USA i Kanada doszły do porozumienia na parę godzin przed upłynięciem ostatecznego terminu negocjacji. Wraz z Meksykiem te trzy kraje podpiszą nową umowę handlową. Zmianie ulegnie jego nazwa. Ponadto podczas sesji europejskiej poznamy szereg danych makroekonomicznych ze strefy euro.

NAFTA to teraz USMCA

Jak na razie nie ma zbyt wiele informacji na temat nowego porozumienia NAFTA, które teraz ma funkcjonować pod skrótem USMCA, od United States – Mexico – Canada Agreement. Wszelkie informacje dotyczące rozmów pochodzą na razie z anonimowych źródeł. Po ogłoszeniu porozumienia kanadyjski premier powiedział, że to dobry dzień dla kraju i że wkrótce ogłosi więcej szczegółów. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce dopiero w poniedziałek, czyli po południu polskiego czasu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Trzeba jednak zachować ostrożność co do tych wiadomości. Wynik negocjacji został określony jako „struktura porozumienia”. Kanadyjska prasa również określa je jako na razie „niepewne”. Wiadomo, że Trump ma podpisać nowe ustalenia pod koniec listopada. Kanada rzekomo zdecydowała się usunąć system cenowy dla mleka „7 klasy”, dzięki czemu amerykański nabiał będzie miał łatwiejszy dostęp na tutejszy rynek.

Według komentatorów bliskich z tematem, ostateczne porozumienie nie zmienia fundamentów partnerstwa pomiędzy USA i Kanadą. Nie dotyczy ono również kwestii taryf na amerykańską stal i aluminium, które „są odrębnym tematem”.

USDCAD otworzył się z luką spadkową. Dolar kanadyjski zaczął się umacniać już w piątek po południu, a dziś ruch ten jest kontynuowany. Wczesnym rankiem doszło do osłabienia spadków i powolnego odreagowania wzrostowego. Cena pary waha się obecnie w okolicach 1,2840.

USDCAD – wykres godzinowy

Porcja danych z Europy

Dzisiejsza sesja będzie bogata w publikacje z Europy. Już o 8:00 poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Niemczech, a o 9:15 ze Szwajcarii. To również dzień publikacji PMI dla przemysłu, odczyty będą się pojawiać kolejno z Hiszpanii, Szwajcarii, Włoch, Francji, Niemiec, a o 10:00 dla całej strefy euro.

Pół godziny później Wielka Brytania opublikuje swoją wartość PMI dla przemysłu, rynki oczekują niewielkiego osłabienia w porównaniu do sierpnia – 52,5 pkt vs 52,8 pkt poprzednio. Polaków może interesować wartość inflacji konsumenckiej we wrześniu. W skali roku powinna nieco się osłabić, z 2,0% do 1,9%.

Inflacja w Polsce od jakiegoś czasu oscyluje w okolicach 2%

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 1 października

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here