Naga Marketspinezka wbita w australięWydarzeniem dzisiejszej nocy była publikacja protokołu z ostatniego spotkania RBA. Australijski bank centralny zwrócił uwagę na źródła ryzyka mogące wpłynąć na gospodarkę kraju. Odbyło się również przemówienie prezesa Banku Japonii. W trakcie sesji europejskiej najważniejsze dane nadejdą z Wielkiej Brytanii o 10:30, poznamy szczegóły dotyczące rynku pracy. O 11:00 niemiecki instytut ZEW poda dane dotyczące nastroju ekonomicznego naszego zachodniego sąsiada oraz dla całej strefy euro.

RBA obawia się o konsumpcję

O 1:30 Bank Rezerwy Australii opublikował minutki z ostatniego spotkania dotyczącego polityki monetarnej. Zarząd RBA widzi kilka „istotnych źródeł niepewności” wpływających na prognozy gospodarcze. Bank nie jest pewien, czy kolejnym ruchem będzie podwyżka, czy obniżka stóp procentowych, prawdopodobieństwo obu scenariuszy jest mocno zbilansowane.

Nie ma na razie podstaw do zmiany polityki monetarnej. Członkowie RBA będą uważnie śledzić rozwój sytuacji i dane makroekonomiczne. Źródłem obaw są spadające ceny nieruchomości. Biorąc jednak pod uwagę poprzednie wzrosty, obecny ruch powinien mieć niewielki wpływ na gospodarkę. Jeśli jednak deprecjacja będzie się utrzymywać, może to zaszkodzić konsumpcji i wzrostowi PKB.

Zacieśniły się warunki udzielania kredytów hipotecznych, ponadto popyt na nie się zmniejszył. Dane z rynku pracy są silniejsze niż z innych dziedzin. Ryzyko spadkowe dla globalnej gospodarki powiększa się. Chiny spowalniają prawdopodobnie mocniej niż by na to wskazywały oficjalne dane. Ryzyko handlowe ciąży na prognozach globalnych.

Zaraz po publikacji minutek cena AUDUSD ruszyła w górę, ale szybko doszło do kapitulacji byków i niedźwiedzie przejęły inicjatywę. Obecnie para walutowa krąży w okolicach 0,7110.

wykres AUDUSD M15 19.02.2019
Dola australijski był największym przegranym dzisiejszej nocy

Bank Japonii nie wyklucza dalszego luzowania

Nad ranem przemówienie miał Haruhiko Kuroda. Prezes Banku Japonii powiedział, że instytucja nie ma na celu manipulacji kursem walutowym. Skomentował bardziej gołębie nastawienie FED. Uznał, że jest ono odzwierciedleniem ceny dolara oraz spowolnienia w Chinach. Dodał, że BOJ jest gotowy na dalsze luzowanie polityki monetarnej jeśli ruchy walutowe zaszkodzą gospodarce, cenom oraz celowi inflacyjnemu.

USDJPY przez całą noc taniał. Po słowach Kurody skoczył o ponad 20 pipsów i w rezultacie cena pary walutowej powróciła w regiony, gdzie była wczoraj wieczorem.

cena USDJPY M15 19.02.2019
Jen stracił na wartości po słowach Kurody

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 19 lutego

kalendarz makroekonomiczny 19.02.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here